zweryfikowany
Jak powstaje cellulit, czy można się przed nim chronić?
Autor: Ewelina Wójcik zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Cellulit popularni nazywany skórką pomarańczy. Dla kobiet to zmora wakacyjnych wyjazdów i powód do kompleksów. Jak powstaje i czy jest nieunikniony po osiągnięciu pewnego wieku? Na te inne pytania postaramy się rzeczowo odpowiedzieć w tym tekście.
Czym jest cellulit?
Mianem cellulitu określamy nierównomiernie rozmieszczoną tkankę tłuszczową, która występuję razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Przez to skóra staje się pofalowana, przypominając nieco powierzchnie skórki pomarańczy. Cellulit najbardziej kojarzy nam się z pośladkami i okolicą ud i bioder, ale może występować również na ramionach i piersiach. Osobom cierpiącym na to schorzenie mogą towarzyszyć uczucie ciężkości i mrowienia, a także skurcze oraz nadmierne napięcie skóry. Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu. Cellulit twardy wynikający z nadmiernego uwodnienia i obrzęku. Cellulit miękki obserwuje się u osób, które straciły na wadzę nie podejmując w tym czasie aktywności fizycznej.
Jak powstaje cellulit?
Prawdopodobnie przyczyną powstawania cellulitu jest nadmiar estrogenu w organizmie. Jest to hormon wydzielany głównie przez organizm kobiety. Cellulit jest schorzeniem, na który cierpią głównie kobiety i młode dziewczęta. Bardzo rzadko występuje u mężczyzn. Uprawdopodobnia to podłoże hormonalne. Wiąże się to również z odmienną budową tkanki u płci męskiej i żeńskiej. Kobiety są bardziej narażone na uwodnienie tkanek.
Cellulit może się tworzyć gdy woda w nadmiernej ilości gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych tkanki podskórnej. Tworzy się obrzęk, a tkanka tłuszczowa w normalnej sytuacji jednorodna zostaje rozbita w tych obszarach na mniejsze kawałki. Pierwszy stadium cellulitu objawia się zmniejszeniem elastyczności skóry. Następne są widoczne zmiany ukrwienia skóry w postaci bladości, po uszczypnięciu skóry wraca ona jednak do normalnego stanu. Jeśli schorzenie będzie się rozwijać pojawią się widoczne grudki pod skóra, a w niektórych miejscach po uszczypnięciu nie będzie wracało normalne ukrwienie. W ostatnim stadium te objawy nasilą się, gródki stają się większe, ukrwienie skóry spada. Mogą się pojawić twarde guzki i zgrubienia na skórze.
Jak radzić sobie z cellulitem?
Leczenie cellulitu ma pomóc przywrócić normalne krążenie skóry, ujednolicić tkankę tłuszczowej i odbudować zniszczoną skórę. Medycyna oferuje takie zabiegi jak mezoterapia igłowa, lipoliza i liposukcja. Są to zabiegi inwazyjne. W przypadku pierwszych stadiów cellulitu i wspomagania metod medycznych można stosować zabiegi kosmetyczne. Pomocne będą mezoterapia bezigłowa, masaż podciśnieniowy (endermologia), jonoforeza, ultradźwięki, elektrostymulacja, drenaż limfatyczny i krioterapia.
Fakty sprawdzone Ewelina Wójcik | Masz pytania? Skontaktuj się z autorem.
Komentarze |0|