zweryfikowany

Jak obliczyć swoje BMI?

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Odchudzanie | Porady

O co chodzi z tym BMI?

Szczupła, zadbana sylwetka zazwyczaj kojarzy nam się ze zdrowiem i siłą, dlatego tak wielu ludzi do niej dąży niezależnie od wieku. W miarę wprowadzania się w świat fitnessu uczymy się, że kluczem do wymarzonego wyglądu ciała jest nie tylko aktywność fizyczna, ale także odpowiednia dieta. Po podjęciu decyzji o zmianach w swoim życiu, najczęściej nurtuje nas jedna kwestia: od czego zacząć?

Chcąc zrzucić wagę, zadbać o swoją sylwetkę, nie sposób było nie spotkać się ze stwierdzeniem ” zanim zaczniesz, sprawdź swoje BMI!”. Tylko co to właściwie jest? I do czego służy? Dlaczego zacząć od właśnie tego?

BMI to skrót od angielskiego Body Mass Index – czyli wskaźnik masy ciała. Określa on zależność pomiędzy wzrostem a wagą, pozwalając nam orientacyjnie poznać poziom zawartości tłuszczu w organizmie. Dzięki niemu możemy stwierdzić, czy mamy nadwagę, czy też niedowagę. Będzie nam łatwiej dobrać do tego intensywność treningów i wartości kaloryczne diety. Nastawiając się na duże zmiany, musimy być gotowi na poświęcenie, ale też na planowanie wszystkiego z głową.

Współczynnik masy ciała został opracowany w 1832 r. przez matematyka Adolfa Queteleta. Stąd też, czasami wskaźnik BMI może występować również pod nazwą „Wskaźnik Queteleta”.

Matematyk prowadził badania nad ustaleniem przyczyn zgonów w różnych krajach na całym świecie. Stąd też miał wgląd w różne sylwetki, bowiem w jego badaniach uczestniczyło bardzo dużo ludzi. Uczony dostrzegł, że ludzka waga rośnie w sposób proporcjonalny do kwadratu wzrostu człowieka. W 1972 roku amerykański fizjolog Ancel Keys przemianował Wskaźnik Queteleta na Wskaźnik BMI.

Jak obliczyć BMI?

Najprostszym sposobem do obliczenia BMI jest skorzystanie z gotowych, darmowych kalkulatorów online. Znajdziemy takie mniej, lub bardziej precyzyjne, jednak każde powinny dać nam przybliżone wyniki. Niektóre zawierają pytania o typy sylwetki, wiek, czy też stan zdrowia. Jeśli chcemy obliczyć wskaźnik sami, wystarczy podzielić nasz wzrost, przez masę ciała do kwadratu. Wszystko w odpowiednich jednostkach – np. kilogramach i centymetrach, lub funtach i calach.

Przykładowo mając 170 centymetrów wzrostu i ważąc 65 kilogramów, wskaźnik BMI wynosi 22.49 kg/m2. Gdybyśmy chcieli policzyć w jednostkach imperialnych, wynik dzielenia musimy pomnożyć przez 703.

Gdy już otrzymamy wynik, możemy sprawdzić w jakim przedziale mieści się nasza waga. Poniższa tabelka przedstawia ogólnie przyjęte normy poszczególnych wskaźników.

<16,0 wygłodzenie
16,0 – 16,9 wychudzenie
17,0 – 18,5 niedowaga
18,5–24,9 waga w normie
25,0–29,9 nadwaga
30,0–34,9 otyłość I stopnia
35,0–39,9 otyłość II stopnia
≥40 otyłość III stopnia

Niestety, często wyniki nie odzwierciedlają stanu rzeczywistego. Osoby aktywne fizycznie, czy też sportowcy, mogą mieć wynik zawyżony ze względu na wyższy poziom masy mięśniowej w porównaniu z tkanką tłuszczową. Tak samo osoby dotknięte różnymi schorzeniami, mogą mieć odmienne wskaźniki w porównaniu do osoby zdrowej. Dlatego też kulturysta o wzroście 180 centymetrów i z wagą 100 kilogramów, obliczając swoje BMI otrzyma wynik, że jest dotknięty nadwagą, gdzie w rzeczywistości jego poziom tkanki tłuszczowej będzie bardzo niski. Taki sam będzie rezultat, gdy spróbujemy wyliczyć BMI atlety.

Warto też wspomnieć, że BMI obliczamy tylko u osób dorosłych. W przypadku dzieci, które cały czas się rozwijają, parametry mogą być zmienne z miesiąca na miesiąc, więc nie będą dokładne, ani miarodajne. Dla dzieci istnieją osobne liczniki uzależnione w pełni od budowy ciała, więc powyższa tabelka nie może być stosowana u osób poniżej 19 roku życia.

Czy BMI ma jakiś wpływ na zdrowie?

Dzięki temu wskaźnikowi możemy kontrolować naszą masę ciała, dzięki czemu pośrednio zapobiegamy chorobom związanym z nadmiernym obtłuszczeniem organizmu, zaczynając od chorób serca przez cukrzycę nadciśnienie, miażdżycę, bezdech senny, a kończąc na niektórych nowotworach. Kontrolując wagę, dbamy o swoje zdrowie. Wczesne wykrycie zbyt niskiego, lub zbyt wysokiego BMI pozwoli zapobiec możliwemu rozwojowi różnych chorób.

Wady

Wynik BMI jest zależny od wielu zmiennych takich jak: budowa ciała, wiek, poziom aktywności fizycznej, historia przebytych chorób czy też, w przypadku Pań, menstruacji. Niestety, często są to też warunki niezależne od nas; na przykład Azjaci mają większe ryzyko zachorowania na cukrzycę przy niższych wartościach BMI, niż Europejczycy.

Kobiecy organizm naturalnie zawiera więcej tłuszczu niż męski, bowiem owa tkanka odpowiada za płodność. Dodatkowo u kobiet częściej występuje zjawisko odkładania się wody w organizmie, co też wpływa na wagę.

Należy też pamiętać, że tłuszcz jest bardzo istotny w funkcjonowaniu organizmu. Jego rolą jest ochranianie organów przed uszkodzeniami mechanicznymi, utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała oraz wspomaganie walki z infekcjami przy stanach chorobowych, gdy organizm jest osłabiony.

Najważniejszym jest zdrowe podejście do zmiany sylwetki. Postawienie na racjonalne cele i odpowiednia motywacja będzie kluczem do sukcesu.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>