zweryfikowany
Jak mieć bielsze zęby – domowe sposoby
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Chyba nie ma osoby, która chciałaby mieć piękne i zadbane zęby. Szukamy rozwiązań, które nie wymagają udania się do dentysty. Dlatego też chętnie wyszukujemy, jakie domowe sposoby mogą nam pomóc wybielić zęby i sprawić, że uśmiech będzie dla nas o wiele bardziej naturalny.
Nadtlenek wodoru i soda oczyszczona
Przygotowanie pasty z tych dwóch składników nie jest tak trudne. Proporcje 1:1 (2 łyżeczki). Mieszamy składniki aż do uzyskania jednolitej masy podobnej do pasty do zębów. Gdy mamy gotową pastę, myjemy nią zęby przez ok. 1 minutę. Płuczemy usta wodą, po czym myjemy ponownie, ale czystą wodą przez 2 min.
W tej pasty można korzystać przez ok. 2 tygodnie, pod warunkiem, że będziemy przechowywać ją w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Nie możemy także pozwolić na to, by masa pozostawała na zębach zbyt długo, gdyż może dojść do pojawienia się białym przebarwień na zębach.
Poza tym należy unikać kontaktu z dziąsłami, gdyż może to je jedynie podrażnić.
Zabieg przeprowadzamy dwa razy na tydzień.
Ssanie oleju
Jest to sposób z indyjskiej kultury. Nie tylko może nam pomóc w wybieleniu zębów, ale dodatkowo zadba o higienę jamy ustnej i usunie toksyny z organizmu.
Cały zabieg polega na tym, że ssiemy lub płuczemy jamę ustna olejem. Dzięki temu pozbywamy się bakterii, które są odpowiedzialne za występowanie żółtych przebarwień na zębach.
W kulturze hinduskiej używa się oleju słonecznikowego lub sezamowego. Jednak warto zauważyć, że każdy rodzaj wspaniale się sprawdzi. U nas najlepszym opcją jest olej kokosowy. Poza tym, że ma przyjemny smak, to niesie ze sobą wiele korzyści.
Jest to najbezpieczniejszy sposób na wybielanie zębów. Dzięki temu bowiem nie mają styczności z kwasem, który mógłby niszczyć szkliwo. A zatem możemy zabieg przeprowadzać każdego dnia.
Jak to wygląda w praktyce? Bierzemy olej do ust, wcieramy go językiem w podniebienie, przeciskamy przez zęby i tak płuczemy przez 15-20 min. Na koniec wypluwamy olej.
Skórka z pomarańczy
Przeważnie skórka z pomarańczy ląduje w śmietniku. Czasami ktoś jednak decyduje się ją kandyzować i dodawać do deserów. A co powiemy na wybielanie z jej pomocą?
Znajdziemy w niej wapń i witaminę C, które pomagają w pozbywaniu się żółtych przebarwień na zębach.
Na początek skórkę dokładnie myjemy i sparzamy, żeby pozbyć się z niej chemikaliów. Następnie przed snem nacieramy nią nasze zęby. Efekty jednak widać dopiero po tygodniach stosowania kuracji. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie rezygnować prędko.
Truskawki
Każdy z nas czeka na ten dzień, gdy znów pojawią się świeże truskawki. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że mogą się one przydać także przy wybielaniu zębów.
Najprostszym sposobem jest pocieranie zęba przez kilka sekund całym owocem. Możemy jednak stworzyć także pastę.
1 truskawkę mieszamy z ½ łyżeczki sody oczyszczonej. Rozprowadzamy pastę na zębach i zostawiamy na 5 minut. Potem delikatnie myjemy je szczoteczką.
Pasty możemy używać jedynie 2 razy na tydzień. Oczywiście pasty nie zjadamy po użyciu, ale wypłukujemy z ust.
Cytryna
O sposobie z cytryna mało kto jeszcze nie słyszał. Wspaniały, naturalny lek, a do tego kosmetyk, który może przydać się przy poprawieniu wyglądu zębów.
Jak z niej korzystać? Kilka kropel soku mieszamy z solą i wcieramy pastę w zęby. Zostawiamy to na parę minut, potem płuczemy.
Zabieg powtarzamy nie częściej niż dwa razy na tydzień.
Banany
To kolejny całkiem zdrowy sposób, z którego możemy korzystać codziennie. Skórka z banana posiada wiele witamin i minerałów, dzięki którym nasze zęby mogą stać się o wiele bielsze.
Podobnie jak w przypadku pomarańczy, obieramy owoc, a skórka pocieramy nasze zęby.
Ocet jabłkowy
Od dawna używa się jako środka czyszczącego i dezynfekującego. Znajdziemy w nim kwas octowy, który jest bakteriobójczy. Warto zatem skorzystać z niego, gdy chcemy bardziej zadbać o swoje zęby.
Trzeba jednak pamiętać, że kwas zawarty w occie jest szkodliwy dla szkliwa, dlatego odradzane jest codzienne używanie tego sposobu.
Robimy płyn do płukania jamy ustnej. Ocet rozcieńczamy wodą i płuczemy tym usta przez kilka minut. Potem wypluwamy i płuczemy usta czystą wodą.
Węgiel
O węglu krążą różne opowieści. Niektórzy twierdzą, że jest idealny, gdy chodzi o czyszczenie i wybielanie zębów. Świetnie nadaje się do oczyszczania ran, na ugryzienia, ukąszenia i zatrucia pokarmowe.
Jednak dla zębów nie jest wcale tak dobry. Uszkadza mikroszkliwo i może być szkodliwy dla naszych zębów. Dlatego warto unikać past, które go zawierają.
Dieta w wybielaniu zębów
Co ciekawe, w dbaniu o zęby pomaga nam także odpowiednia dieta. Jeśli zadbamy o to, by prawidłowo się odżywiać, stan naszych zębów ulegnie poprawie.
Oczywiście, możemy korzystać z powyższych naturalnych, domowych sposobów. Dzięki temu o wiele prędzej zauważymy efekt. Jednak powinniśmy uważać także na to, co jemy, by nie szkodzić swoim zębom i by zachować je w dobrej formie jak najdłużej.
Można także sprawdzić różne gotowe zestawy wybielające, które są bardziej lub mniej skuteczne. Jednak na początek sprawdźmy te domowe.
Komentarze |0|