zweryfikowany
Ile kroków dziennie – na odchudzanie i dla zdrowia ?
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
10 tysięcy kroków dziennie dla zdrowia – prawda czy mit?
Z pewnością nie raz słyszałeś, że codziennie należy, warto lub trzeba pokonywać dziesięć tysięcy kroków. Właściwie po co? Czemu akurat tyle? Przeczytaj poniższy tekst, żeby się dowiedzieć, czy 10 tysięcy kroków dziennie to konieczność, czy chwyt marketingowy.
Im łatwiej Ci się żyje, tym mniej się ruszasz.
Postęp technologiczny, upowszechnienie komunikacji samochodowej i szereg unowocześnień sprawia, że coraz mniej się ruszamy. Problem pogłębiła pandemia koronawirusa i upowszechnienie pracy zdalnej. Powoduje to szereg problemów ze zdrowiem, takich jak: nadwaga, otyłość, cukrzyca czy nawet depresja. Brak ruchu to zwiększone ryzyko udaru czy zawału serca. Aby temu zapobiec, wystarczy po prostu wstać z kanapy i codziennie zażywać co najmniej pół godziny ruchu na świeżym powietrzu.
Jak wynika z badań, to nie legendarne 10 tysięcy, a już nawet 7 tysięcy kroków dziennie pozwala zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 50-70% w porównaniu z osobami uprawiającymi aktywność fizyczną w mniejszym natężeniu lub wcale. Możesz jednak stawiać sobie różne cele, a chyba najczęstszy to chęć pozbycia się nadliczbowych kilogramów. W przypadku osób otyłych dobrą metodą będą regularne spacery, przechodzące z czasem w marszobiegi.
Rusz się! Korzyści z regularnej aktywności fizycznej.
Aktywność fizyczna sprzyja poprawie przemiany materii, kontroli wagi, poziomu ciśnienia, cukru we krwi, czy odstresowaniu. Zwróć, jednak uwagę, że nie chodzi o bycie rekordów, tylko o regularność. Warto wyznaczyć sobie dzienny cel kroków do pokonania, który będzie z jednej strony możliwy do osiągnięcia a z drugiej – będzie motywował do działania i stopniowego zwiększania wysiłku. Może być to na początku 1000 kroków dziennie więcej, niż Średnia tygodniowa. Nawyk warto budować powoli i cierpliwie.
W jaki sposób monitorować liczbę kroków?
Na rynku dostępne są najróżniejsze sprzęty służące do rejestrowania kroków – od aplikacji na telefony komórkowe, po smart-bandy monitorujące podstawowe parametry zdrowia, jak tętno, natlenienie krwi, sen czy liczbę kroków, skończywszy na zaawansowanych technologicznie zegarkach sportowych. Zazwyczaj takie urządzenia pozwalają na ustawienie dziennego celu, osiągnięcie którego jest sygnalizowane wizualnie bądź np. wibracją.
Na koniec ciekawostka. Pokonanie nawet 20 czy 30 tysięcy kroków może być łatwiejsze, niż Ci się wydaje. Coraz większą popularność w Polsce zyskuje wywodząca się z Japonii technika biegu o nazwie slow jogging. Jej charakterystyczne cechy to m. in. krótkie, „gęste” kroki. Przebiegnięcie jednego kilometra tą techniką nie jest męczące i pozwoli pokonać do dwóch tysięcy kroków.
Komentarze |0|