zweryfikowany
Gdzie szukać motywacji do odchudzania?
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Z problemem otyłości i nadwagi zmaga się coraz więcej osób w praktycznie każdym przedziale wiekowym. Nic dziwnego, gdyż obecnie przybrało to stan choroby cywilizacyjnej wynikającej z rozwoju technologii, rosnącego dobrobytu i nieograniczonego dostępu do żywności. Każdy, kto chociaż raz usiłował zrzucić zbędne kilogramy szukał niewyczerpanej motywacji, która jednak często wypalała się już na samym starcie lub w najlepszym przypadku przysparzała efektu jo-jo.
Zadaj sobie pytanie co jest warte twojego wysiłku
Motywacji można doszukiwać się w innych ludziach, w korzyściach zdrowotnych lub tak prozaicznych kwestiach, jak nasz wygląd. Najlepszym, jednak sposobem na rozpoczęcie jest zadanie sobie pytania, jaki naprawdę jest główny powód chęci zrzucenia niepotrzebnych kilogramów i wytyczenie sobie jasnego celu, takiego jak wygląd naszej docelowej sylwetki lub konkretnej waga ciała. Są to kwestie mocno indywidualne, lecz wytyczenie ich będzie stanowić mocne fundamenty pod budowę naszej motywacji i zagwarantują ci długofalowy efekt bez rozczarowania.
Szukaj motywacji w samym sobie
Musisz pamiętać, że nic nie zagwarantuje tobie lepszej motywacji do schudnięcia jak robienie tego wyłącznie dla siebie. Częstym impulsem do utraty wagi są losowe i zbliżające się wydarzenia, takie jak weselę rodziny, na którym chcemy dobrze się zaprezentować, wakacje pod palmą, czy chęć przypodobania się drugiej połówce, ale wszystkie te rzeczy cechuje duża ulotność, ponieważ są tylko tymczasowe. Jest to prosta droga do osiągnięcia efektu jo-jo, kiedy to po udanej utracie wagi znów zaczynamy nabierać kilogramów. Szukaj motywacji tam, gdzie będzie ona czerpana nieustannie np. poprzez chęć podobania się sobie samemu.
Zdrowie jest nieocenione
Miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy zwyrodnienia stawów to tylko nikła garść chorób i powikłań, jakie mogą czekać twoje ciało, kiedy jego masa przekroczy optymalny poziom. Pamiętaj, że ludzki organizm ewolucyjnie nie jest przystosowany do utrzymywania tak wysokiej ilości tkanki tłuszczowej. Przez cały okres istnienia gatunku ludzkiego, nasze ciała borykały się niedożywieniem.
Nadwaga i otyłość to zaburzenia, które zaczęły się rozpowszechniać stosunkowo niedawno od momentu wejścia epoki przemysłowej, powszechnej automatyzacji i rozwoju rolnictwa. Żywność, która kiedyś była towarem deficytowym dziś sprawia, że sklepowe półki uginają się pod jej ciężarem.
Nie ulega wątpliwościom, że zbyt duża tkanka tłuszczowa powoduje tylko i wyłącznie negatywne efekty dla twojego zdrowia. Zaczynając od problemów hormonalnych i trądziku, kończąc na tak poważnych aspektach, jak ryzyko zawału lub udaru mózgu.
Osłabieniu ulegają również mięśnie. Ogólna kondycja i wydolność tlenowa. Prozaiczne czynności, takie jak wejście po klatce schodowej, krótki spacer lub wybranie się na zakupy zaczynają niesamowicie męczyć twoje ciało nie wspominając o wykonywaniu pracy fizycznej. Brak energii, ociężałość i ciągła potrzeba wypoczynku może skutecznie uprzykrzyć twoje życie codzienne. Powinno to stanowić dla ciebie większą motywację w trosce o ciebie, jak i również twoich bliskich.
Wykonaj zdjęcie przed i po
Nic nie dostarcza tak dużej dawki motywacji jak stałe monitorowania i śledzenie własnych postępów. Przed startem swojej kuracji, wykonaj zdjęcie w lustrze, a następnie zbierz pomiary ciała i wywieś je w dobrze widocznym miejscu. W miarę upływu czasu i twojego postępu, będziesz w stanie stale porównywać się do początkowego stanu i mieć namacalny obraz poprawy własnej sylwetki i jakości życia.
Nie bój się mówić o tym swoim otoczeniu
Miłe słowo i szczery komplement niejednokrotnie są w stanie dostarczyć dobrej dawki motywacji. Dostrzeganie efektów u siebie to jedno, ale kiedy zaczynają o tym wspominać twoi bliscy i znajomi możesz mieć pewność, że zmierzasz w dobrym kierunku.
Nie porównuj się do innych
Odchudzanie się to sprawa bardzo indywidualna, na której tempo wpływa wiele czynników, takich jak aktualna waga, metabolizm, dostęp do zdrowej diety, czy nawet rodzaj wykonywanej pracy. Błędem jest stałe porównywanie się do innych osób z wykazywaniem zazdrości. To, że komuś udało się osiągnąć dany cel szybciej od ciebie nie znaczy, że jesteś gorszy. W tej drodze liczysz się tylko Ty i żadna inna osoba nie powinna cię demotywować.
Pomyśl nad korzyściami jakie otrzymasz
Wizja realnych korzyści motywuje w bardzo przekonujący sposób. Stwórz w swojej głowie obraz twojej własnej osoby po utracie zbędnych kilogramów i przemyśl co, dzięki temu zyskasz. Lepszy odbiór twojej osoby? Bardziej poważny wizerunek w spotkaniach biznesowych? Lepsze dopasowanie ubrań? To tylko kilka rzeczy, jakie możesz zyskać. Należy nadmienić, że nasz wygląd zewnętrzny w dużej mierze wpływa na nasze życie. Definiuje on to w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez innych i jakie wywołujemy pierwsze wrażenie.
Ludzie szczupli, zadbani i wysportowani są zwyczajnie odbierani lepiej i pozytywniej. Dbając o swój wizerunek możesz zyskać naprawdę wiele w wielu dziedzinach życia.
Komentarze |0|