zweryfikowany
Frutarianizm – co jeść? Jadłospis i przepisy
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Frutarianizm jest pewnym rodzajem monodiety, czyli sposobu odżywiania opartego na jedzeniu wyłącznie wybranej grupy produktów. Jest dietą restrykcyjną, jednak dobrze skomponowana, może mieć niezwykle dobroczynny wpływ na zdrowie.
Na czym polega frutarianizm?
Frutarianizm jest odmianą weganizmu. Zakłada więc całkowitą eliminację produktów pochodzenia zwierzęcego. Ponadto jest to dieta w pełni surowa, co oznacza, że posiłki i produkty wchodzące w jej skład nie są obrabiane termicznie a jedynie mechanicznie. Warto dodać również, że frutarianizm pozwala na jedzenie owoców pozyskiwanych tylko w sposób niezagrażający życiu rośliny, na której rosną. Frutarianie skłaniają się ku naturalnemu stylowi życia. Produkty, które spożywają powinny pochodzić z ekologicznych upraw.
Co jedzą frutarianie?
W jadłospisie frutarian znajdziemy owoce:
- Słodkie (np. banany, papaje, melony, winogrona)
- Kwaśne (np. kiwi, ananasy, cytrusy)
- Średniokwaśne (np. jabłka, wiśnie, brzoskwinie)
- Oleiste (np. awokado, kokosy, oliwki)
- Suszone (np. daktyle, śliwki, żurawina, rodzynki)
Ponadto frutarianie spożywają także rośliny, które powszechnie zaliczamy do warzyw, jednak pod względem biologicznej klasyfikacji są owocami, np. pomidory, ogórki, cukinie, bakłażany, papryki. Większość frutarian włącza do swojej diety również pestki i orzechy.
Frutarianizm jako sposób odżywiania, wady i zalety
Dieta owocowa, z resztą jak każda inna dieta, ma swoje wady i zalety i należy ją traktować ostrożnie i z rozsądkiem. Frutarianizm przy dłuższym stosowaniu może prowadzić do poważnych niedoborów pokarmowych. Przy surowej diecie owocowej występują niedobory białka, kwasów tłuszczowych, witaminy D, B12, B9, cynku i wapnia. Długotrwały brak tych składników może z kolei prowadzić do zaburzenia pracy układu pokarmowego, nerwowego i spadku odporności. Dieta ta nie powinna być więc stosowana długotrwale.
Okresowo jednak, dieta owocowa będzie dla nas nie tylko bezpieczna ale i korzystna. Opierając swoją dietę na owocach, samoistnie porzucamy produkty przetworzone, które są powszechnie uważane za niezdrowe. Poprawiamy również swoje trawienie, dzięki wysokiej zawartości błonnika w większości spożywanych produktów. Obniżamy poziom cholesterolu, regulujemy ciśnienie tętnicze, poprawiamy swoje samopoczucie. Ponadto dostarczamy mnóstwo witamin, minerałów i antyoksydantów a więc pozwalamy organizmowi całkowicie się oczyścić z wszelkich toksyn.
Frutarianizm – przykładowe przepisy
Surowy napój migdałowy
Składniki:
Szklanka nasion migdałów
3 szklanki wody
4 daktyle
Wykonanie:
Migdały moczymy w wodzie przez całą noc. Wszystkie składniki blendujemy na wysokich obrotach. Całość przepuszczamy przez ściereczkę. Otrzymany napój przelewamy do butelki lub słoika i przechowujemy w lodówce nie dłużej niż dwa dni. Tak zrobiony napój możemy używać do domowych koktajli czy dressingów.
Podobny napój możemy zrobić z płatków owsianych, kokosa, nasion konopii czy orzechów laskowych. Postępujemy analogicznie jak przepisie z mlekiem migdałowym.
Koktajl tropikalny
Składniki:
Mango
Ananas
Banan
Woda/surowy napój migdałowy lub kokosowy
Wykonanie:
Ilość owoców dobieramy do własnych potrzeb. Mango, ananasa i banany obieramy i kroimy na niewielkie cząstki. Wszystkie owoce wraz z wodą lub napojem umieszczamy w blenderze i miksujemy razem. Podajemy najlepiej schłodzony koktajl. Według preferencji możemy zmieniać proporcje składników.
Kokosowe smoothie bowl
Składniki:
Miąższ z orzecha kokosowego
Banany
Woda/surowy napój kokosowy
Wykonanie:
Ponownie i jak przy każdym posiłku, ilość owoców należy dobrać do własnego zapotrzebowania. Obieramy banany i kroimy na niewielkie kawałki. Wraz z kokosem i napojem kokosowym lub wodą umieszczamy je w blenderze i miksujemy. Możemy dodać również kostki lodu. Najlepiej podawać koktajl schłodzony.
Kolorowa sałatka
Składniki:
Awokado
Pomidory
Ogórki zielone
Cukinia
Mango
Cytryna
Wykonanie:
Pomidory, ogórki i cukinię kroimy w kostkę i umieszczamy w misce. Dodajemy awokado. Z mango tworzymy sos do sałatki. Kroimy mango na małe kawałki i umieszczamy w blenderze. Dodajemy sok z cytryny i blendujemy razem. Sałatkę polewamy gotowym sosem. Możemy dodać jeszcze inne owoce według własnych preferencji. Ilość dostosowujemy do indywidualnego zapotrzebowania.
Sałatka owocowa z orzechami włoskimi
Składniki:
Jabłka
Pomarańcze
Kiwi
Mango
Orzechy włoskie
Wykonanie:
Owoce kroimy w kostkę i umieszczamy w misce. Siekamy orzechy i posypujemy nimi owoce. Całość mieszamy. Owoce możemy dodawać i wymieniać w zależności od indywidualnych preferencji.
Kilka wskazówek
Z reguły frutarianie nie łączą ze sobą różnych typów owoców w obrębie jednego posiłku. Nie jest to jednak niedozwolone, ani też nie niesie niekorzystnych skutków dla organizmu. Dzień warto zacząć od świeżo wyciskanego soku, np. z jabłek, pomarańczy czy innych owoców. Wypicie rano szklanki takiego soku sprawi, że na długo pozostaniemy pełni energii. Ważne jest również, abyśmy pamiętali o nawodnieniu. Mimo, że owoce zawierają duże ilości wody, to ważne jest aby ją uzupełniać w ciągu dnia. Pamiętajmy także, że tak jak w przypadku każdej innej diety, każdą zmianę warto jest skonsultować z dietetykiem lub lekarzem oraz aby wszelkie zmiany wprowadzać stopniowo i ostrożnie. I najważniejsze – słuchajmy, co mówi nasz organizm, on najlepiej wie, co dla niego jest dobre.
Komentarze |0|