zweryfikowany

Feromony – Czym są, jak działają i czy są skuteczne? Wszystko o feromonach!

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Nauka | Seksuologia | Zdrowie

Feromony co to coraz popularniejszy element naszego ciała związany z relacjami z płcią przeciwną. Często jednak do końca nie wiemy, czym tak właściwie są, jak działają, a także czy są skuteczne i czy warto ich używać. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o feromonach i odpowiadamy na te pytania.

 

Feromony – Czym są

Feromony to substancje chemiczne wydzielane przez zwierzęta w celu wywołania reakcji behawioralnej u innych zwierząt tego samego gatunku. Znaleziono je u owadów, gadów, ptaków i ssaków.

Ale czy ludzie mają feromony? Cóż, nie są one tak dobrze zbadane, jak u zwierząt, ale nie wydaje się, aby istniał żaden powód, dla którego nie moglibyśmy ich mieć.

Różnica między feromonami ludzkimi a feromonami zwierzęcymi polega na tym, że nie wydzielamy ich przez skórę lub sierść. Zamiast tego są produkowane przez nasze ciała w gruczołach potowych i gruczołach łojowych (tych, które produkują olej).

Uważa się, że feromony są odpowiedzialne za wiele zachowań społecznych u ssaków, takich jak zdolność matki do znajdowania dziecka tylko za pomocą zapachu lub zdolność psa do przyciągania samic przez wąchanie moczu na ziemi.

Uważa się również, że odgrywają rolę w pociągu seksualnym między dwojgiem ludzi – chociaż nie zostało to jeszcze ostatecznie udowodnione. Jest to obecnie główny aspekt pod kątem którego dyskutujemy o feromonach męskich i żeńskich.

Jak działają feromony 

Feromony to substancje chemiczne wytwarzane przez żywe organizmy w celu wywołania reakcji społecznej przedstawicieli tego samego gatunku — najczęściej seksualnego. Uważa się, że u ludzi feromony wpływają na różne stany emocjonalne i zachowania społeczne, w tym strach i agresję, pociąg i miłość, popęd seksualny, zachowania matczyne/ojcowskie, a nawet regulację cykli owulacji.

Feromony mogą być uwalniane przez skórę, mocz, kał lub ślinę. Często działają jako atraktant seksualny między samcami i samicami u wielu gatunków zwierząt, ale mogą być również używane do oznaczania terytorium lub sygnalizowania niepokoju.

Najszerzej przyjęta definicja feromonów sugeruje, że działają one jako startery do aktywności seksualnej. Innymi słowy, gdy osoba postrzega feromon od innej osoby płci przeciwnej, wyzwala podniecenie seksualne. Feromony są bezwonne i nie można odkryć ich ani zauważyć poprzez podstawową percepcję.

Feromony jako perfumy u ludzi

U ludzi feromony mogą odgrywać rolę w doborze partnera. Mogą również zwiększyć atrakcyjność seksualną poprzez zwiększenie poziomu testosteronu u mężczyzn i estrogenu u kobiet.

Odkrycie ludzkich feromonów doprowadziło do opracowania kilku produktów zaprojektowanych w celu zwiększenia atrakcyjności seksualnej między partnerami. Produkty te zawierają syntetyczne wersje różnych chemikaliów, które, jak wykazano, zwiększają atrakcyjność między przedstawicielami płci przeciwnej, gdy są noszone na skórze lub wdychane z aerozolu.

Niektórzy uważają, że te produkty skutecznie zwiększają atrakcyjność seksualną między partnerami, ale nie ma naukowych dowodów na to, że substancje te mają jakikolwiek wpływ na ludzkie zachowanie.

Same feromony mogą być oferowane przeważnie w dwóch wersjach. Będą to bezwonne feromony w aplikatorze lub perfumy z zawartością feromonów. Kupimy je dosłownie wszędzie – w internecie, w sklepach stacjonarnych czy sklepach z gadżetami erotycznymi. 

 

Czy są skuteczne? 

W ostatnich latach naukowcy opublikowali badanie, w którym odkryli, że kobiety, które nosiły perfumy zawierające ludzkie feromony, były bardziej skłonne do kontaktu z mężczyznami niż te, które nosiły zapachy pozbawione takich substancji chemicznych. Jednak to odkrycie nie zostało powtórzone w kolejnych badaniach.

W 2009 roku hiszpańscy naukowcy opublikowali badanie, w którym poprosili badanych o ocenę zdjęć mężczyzn na podstawie samych rysów twarzy. Odkryli, że kiedy mężczyźni wąchali żeńskie feromony, preferowali twarze o bardziej kobiecych rysach; sugeruje to, że feromony mogą odgrywać rolę w doborze partnerów dla obu płci.

Odpowiadając na tym na pytanie, nie możemy udzielić jednoznacznej konkretnej odpowiedzi. Możemy jednak z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że działają na nas jako ludzi. Warto wziąć również pod uwagę, że nie wszyscy ludzie mogą reagować na feromony w taki sam sposób. Pośrednią odpowiedzią na pytanie czy feromony działają i pomagają nam w kontaktach z płcią przeciwną, jest fakt, iż poprzez ich używanie często jesteśmy dużo pewniejsi siebie — co już bezsprzecznie jest korzystne w takich relacjach.

 

Czy i dlaczego warto je stosować?

Feromony są bez wątpienia ważną częścią naszego życia, która na nie wpływa. Przede wszystkim warto ich używać jeśli chcemy zwiększyć nasze szansę w relacjach z płcią przeciwną i innymi osobami. Należy jednak mieć na uwadze, iż nie jest to czarodziejskie zaklęcie, dzięki któremu będziemy — jak za pstryknięciem palcami lubiani automatycznie przez wszystkich. Warto stosować je właśnie w taki sposób, gdyż nic nie tracimy, a możemy wiele zyskać. Warto je również używać szczególnie w sytuacjach, w których zależy nam na pozytywnych relacjach z innymi osobami.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>