zweryfikowany

Dieta – moda czy konieczność?

Autor: Jacek Przybylski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.


Słowo dieta przeplata się dzisiaj niemalże codziennie z inną tematyką w prasie, mediach społecznościowych, telewizji czy po prostu w zwykłych rozmowach.

[adinserter block=”1″]

Niemalże każdy dziś mówi o zdrowym stylu życia, podkreślając tym samym jego dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Mniej alkoholu, zero glutenu, jak najwięcej fitness. W tym kontekście bardzo często pojawia się również słowo dieta. Ale właściwie dlaczego i co to w ogóle oznacza „być na diecie”? I czy nie jest to przypadkiem kolejna przemijająca moda?

Zacznijmy od tego, że dieta to pewnego rodzaju sposób na nasze problemy.

Dlaczego?

Możliwe, że dlatego, że łudzimy się nieco, że jednym sposobem pozbędziemy się ich wszystkich.

Otyłość, gorsze samopoczucie czy wiara w to, że zapewnimy sobie długowieczność to często powody do przejścia na dietę. A to już pewnego rodzaju przestrzeń, gdzie wypowiada się rzesza ekspertów, dietetyków i trenerów próbujących zarobić na zdrowiu swoich potencjalnych Klientów.

Z drugiej strony, żeby obraz sytuacji nie był zbyt stronniczy, dieta to nic innego jak uporządkowany zbiór zasad i odżywiania. I nie ma w tym zupełnie nic niezwykłego, że dziś ktoś jest na diecie.

Nieważne już jakiej, bo tych Internet potrafi nam zaserwować co najmniej kilkadziesiąt rodzajów (nie wspominając już o literaturze i kanałach na YouTube, gdzie eksperci wypowiadają się w tym temacie).

Pytanie które może się pojawić, to skoro dziś dieta jest nie tylko modna, ale już również nikogo nie dziwi, to czy jest to konieczność?

Odpowiedź zależy od sytuacji.

Dziś żyjemy w ekspresowym tempie. Co raz więcej stresogennych sytuacji wpływa na to, że jemy szybko, śpimy mało, co sprzyja otyłości i innym chorobom.

Dobra dieta, która jest oczywiście wskazana dla nas, może okazać się koniecznością dla naszego dobrego stanu zdrowia. I właściwie dobrze kojarzonym w tym kontekście remedium na powstające często wokół tego problemów (np. otyłości).

Z drugiej strony, jest to z pewnością moda, która dzisiaj zdaje się być przede wszystkim kolejnym wytworem dietetyków, firm produkujących suplementy diety oraz innych rozwiązań pomagających pozbyć się wykreowanych problemów.

W rzeczywistości jednak dieta zawsze istniała w życiu każdego człowieka. Tylko my sami sprawiliśmy, że zatarła się granica pomiędzy rozsądnym i zdrowym odżywianiem, a dietą, co sprowadza nas dziś do trudnych decyzji: przejść na dietę czy może jednak się na nią nie decydować?

Moda czy konieczność?

To wszystko zależy. Warto zastanowić się nad powodem naszej decyzji i podejściu do naszego obecnego stylu życia.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>