zweryfikowany

Czym jest stosunek przerywany i co warto o nim wiedzieć?

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Seksuologia

Wokół stosunku przerywanego narosło wiele mitów. Pomimo tego, że dostępne są obecnie naprawdę przeróżne metody antykoncepcji, cieszy się on dość dużym zainteresowaniem. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że stosunek przerywany żadną formą antykoncepcji nie jest. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się czegoś na jego temat. Warto także mieć świadomość tego, jakie są zalety oraz wady stosunku przerywanego.

Stosunek przerywany – czym jest?

Stosunek przerywany uchodzi wśród wielu osób za dość skuteczną metodę zapobiegania niechcianej ciąży. Niestety, nie jest nią. Polega on dokładnie na sprawnym wycofaniu członka z pochwy przed zbliżającym się wytryskiem. Dzięki temu, plemniki nie dostają się do kobiecej pochwy. Trzeba przyznać, że stosowanie tej metody wymaga dużej samokontroli od mężczyzny. Niestety, nie zawsze uda się wycofać penis z pochwy kobiety zanim dojdzie do wytrysku. Poza tym, każda uprawiająca seks para musi sobie zdawać sprawę z tego, że w preejakulacie również mogą znajdować się plemniki. Stosunku przerwanego nie można zatem uznać za skuteczną i pewną formę zapobiegania ciąży. Niemniej jednak, z jej stosowaniem wiążą się pewne zalety, co można tłumaczyć jej popularność.

Stosunek przerywany – zalety i wady

Jak już zaznaczono wyżej, stosunek przerywany posiada zarówno pewne zalety, jak i wady. Wiele osób uważa, że metoda ta jest skuteczna, jeśli chodzi o zapobieganie ciąży, ale nie można tego niestety obiektywnie potwierdzić. Warto zatem przyjrzeć się największym zaletom oraz wadom przerywanego stosunku.

Mniejsze prawdopodobieństwo ciąży

Nie da się ukryć, że stosunek przerywany faktycznie może zmniejszać ryzyko niechcianej ciąży. Nie jest to jednak dobra wiadomość dla osób, które chcą być pewne, że stosunek nie zakończy się ciąża. Wiele zależy także od tego, jak wcześnie zostanie wycofany członek z kobiecej pochwy. Nie da się więc jednoznacznie określić tego, jakie dokładnie będzie prawdopodobieństwo ciąży w konkretnym przypadku. Poza tym, wiele osób decyduje się na stosunek przerywany po to, aby nie obawiać się skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej. Nie da się bowiem ukryć, że wyjątkowo niekorzystnie mogą one wpływać na samopoczucie psychiczne i fizyczne przedstawicielki płci pięknej.

Brak działania antykoncepcyjnego

Niezaprzeczalną wadą stosunku przerywanego jest to, iż nie stanowi on skutecznej metody antykoncepcji. Niestety, jeśli chcemy mieć pewność, że nie zajdziemy w niechcianą ciążę, musimy pomyśleć o pewniejszym zabezpieczeniu przed nią. Na szczęście, istnieje całkiem sporo skutecznych alternatyw dla stosunku przerywanego. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że każda z nich może mieć nieco inny współczynnik Pearla. Należałoby zatem zapoznać się zarówno z zaletami, jak i z wadami wszystkich metod antykoncepcyjnych. Wówczas będziemy mogli wybrać taką, która wydaje nam się najodpowiedniejsza ze wszystkich.

Brak pełnej satysfakcji ze stosunku

Niestety, brak działania antykoncepcyjnego to nie jedyna wada stosunku przerywanego. Niestety, może się on wiązać również z brakiem pełnej satysfakcji ze stosunku. Dotyczy to zarówno panów, jak i pań. Mężczyźni mogą obawiać się tego, że nie zdążą w porę wyjąć członka z pochwy swojej partnerki. Mogą więc mieć trudność z osiągnięciem satysfakcjonującego orgazmu. Przedstawicielki płci pięknej również mogą mieć problemy w trakcie takiego stosunku. Wiele kobiet obawia się niechcianej ciąży, dlatego może mieć problem z czerpaniem pełnej satysfakcji z seksu. U niektórych osób może dojść nawet do pojawienia się zaburzeń nerwicowych.

Stosunek przerywany – co jeszcze warto wiedzieć?

Stosunek przerywany nie powinien być stosowany przez osoby, które chcą mieć pewność co do tego, że nie chcą zajść w ciążę. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje pewna modyfikacja stosunku przerywanego. Nosi ona miano karezzy. To nic innego jak stosunek seksualny bez wytrysku. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że on również nie jest pozbawiony wad. Przede wszystkim, nie dla każdego taki stosunek seksualny będzie przyjemny. Istnieje wiele osób, którym jedynie seks zakończony wytryskiem sprawi przyjemność. Dotyczy to przede wszystkim mężczyzn. Niemniej jednak, nawet panie mogą mieć kłopoty z osiągnięciem orgazmu w trakcie stosunku karezza.

FAQ:

1. Jakie są alternatywy dla stosunku przerywanego, jeśli nie chcemy mieć dzieci?

Można pokusić się o stosowanie antykoncepcji hormonalnej, jak również na wkładkę domaciczną. Alternatywą dla stosunku przerywanego jest również stosowanie prezerwatyw.

2. Czy stosunek przerywany chroni przed chorobami wenerycznymi?

Niestety nie. Dosyć skuteczną ochroną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową są prezerwatywy. Jeżeli mamy uczulenie na lateks, pamiętajmy o tym, aby używać tych bezlateksowych. Wówczas nie dojdzie do przykrych dla nas podrażnień.

3. Jaki jest współczynnik Pearla dla stosunku przerywanego?

Współczynnik Perala dla stosunku przerywanego waha się w granicach od 10 do 35. Oznacza to, że nawet 35 na 100 kobiet, które uprawiają seks przerywany zajdzie w ciążę.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>