zweryfikowany

Czy trądzik różowaty można wyleczyć?

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Cera | Zdrowie

Trądzik różowaty to wyjątkowo uciążliwe schorzenie dermatologiczne. Zazwyczaj, zapadają na nie ludzie w średnim wieku, choć od tej reguły są oczywiście wyjątki. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy chorobę tę można całkiem wyleczyć. Niestety, większość dermatologów zgodnie twierdzi, że jest to niemożliwe. Na szczęście, istnieją skuteczne metody, dzięki którym można cieszyć się dobrą kondycją skóry.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to zapalna choroba skóry o charakterze przewlekłym. Na policzkach, nosie, czole oraz brodzie występują charakterystyczne zmiany rumieniowe, jak również grudkowo-krostkowe. Skóra nierzadko swędzi oraz piecze, zwłaszcza w okresach zaostrzenia choroby. Trądzik różowaty posiada wiele przyczyn, a wśród nich wyróżniają się zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa dieta i nieodpowiednio dobrana pielęgnacja. Odpowiednia pielęgnacja skóry jest niezbędna, jeśli chcemy cieszyć się długimi okresami remisji. Objawy tej choroby mogą się bowiem wyciszyć, ale również i zaostrzyć.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery dotkniętej trądzikiem różowatym?

Jeśli chcemy cieszyć się długimi okresami remisji, musimy zatroszczyć się o odpowiednią jej pielęgnację. Powinna być ona dobrana do aktualnego stanu skóry. Na szczęście, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby móc cieszyć się lepszą kondycją skóry. Warto postawić na ochronę przeciwsłoneczną, jak również na wzmocnienie naczyń krwionośnych. Kluczem do sukcesu jest także delikatne oczyszczanie cery. Jeśli mamy trudność z samodzielnym opracowaniem pielęgnacji, skorzystajmy z pomocy doświadczonego kosmetologa bądź dermatologa.

Ochrona przeciwsłoneczna

Jeżeli borykamy się z trądzikiem różowatym, ochrona przeciwsłoneczna jest dla naszej skóry bardzo ważna. W przeciwnym razie, dokuczać nam będzie jeszcze silniejszy rumień, a po grudkach i krostkach zostaną nieestetyczne przebarwienia. Na szczęście, w drogeriach i aptekach można znaleźć wiele kremów z filtrem, dzięki którym nasza skóra zostanie zabezpieczona przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Wybrany kosmetyk trzeba jednak aplikować codziennie, nawet jeśli wychodzimy na zewnątrz w pochmurny dzień.

Wzmocnienie kruchych naczyń krwionośnych

Cera dotknięta problemem trądziku różowatego boryka się zazwyczaj z kruchością naczyń krwionośnych. Na szczęście, można je wzmocnić dzięki stosowaniu odpowiednio dobranych kosmetyków. Zarówno w kremach, żelach, jak i tonikach warto byłoby poszukiwać wyciągów oraz ekstraktów roślinnych o działaniu uszczelniającym. Mowa tu chociażby o ekstrakcie z ruszczyka kolczastego, jak również o wyciągu z arniki górskiej. Pomóc może także kwas azelainowy, jak również witamina C.

Delikatne oczyszczanie

Jeśli mamy trądzik różowaty, musimy mieć na uwadze skuteczne, ale jak najdelikatniejsze oczyszczanie skóry. Intensywne pocieranie może bowiem doprowadzić do podrażnienia skóry. Niebezpieczne jest także mycie cery zimną bądź gorącą wodą. Może doprowadzić to do zaostrzenia zmian rumieniowych. Najlepiej byłoby więc używać delikatnego preparatu do mycia twarzy. Może on przybrać formę żelu bądź mleczka. Nie powinien zawierać on drażniących detergentów, takich jak chociażby SLSy. Stosowanie intensywnie oczyszczających środków myjących może doprowadzić do rozregulowania pracy gruczołów łojowych. Wówczas cera może zacząć nadmiernie się przetłuszczać.

Czy trądziku różowatego można pozbyć się raz na zawsze?

Chyba każdy, komu postawiono diagnozę trądziku różowatego pragnie wiedzieć, jak długo będzie trwało leczenie. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę z tego, że choroby tej nie można pozbyć się raz na zawsze. Możliwe jest wyciszenie zmian, ale istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że będą one nawracać. Oprócz pielęgnacji, dobrze byłoby pomyśleć także o zmianie stylu życia. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że uda nam się utrzymać stan remisji na dłużej. Należałoby więc zredukować nadmierne napięcie emocjonalne, jak również zdecydować się na odstawienie ostrych przypraw. Warto także zrezygnować z palenia papierosów oraz ograniczyć picie alkoholu. Niewskazane są także bardzo gorące oraz bardzo zimne posiłki.

Leczenie dermatologiczne i zabiegi medycyny estetycznej

Jeśli borykamy się z trądzikiem różowatym, powinniśmy pozostawać pod stałą kontrolą dermatologiczną. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, który zna się na leczeniu tej postaci trądziku. Możliwe, że w okresach zaostrzenia choroby zalecone zostaną antybiotyki. Mogą być one przeznaczone zarówno do stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Wszystko zależy oczywiście od stopnia zaawansowania choroby. W terapii trądziku różowatego pomocne mogą okazać się także niektóre zabiegi medycyny estetycznej. Warto skorzystać przede wszystkim z zamykania naczynek przy pomocy lasera, jak również z peelingu kawitacyjnego. Wsparciem mogą okazać się też niektóre peelingi chemiczne, zwłaszcza te z kwasem azelainowym. Aby jednak zabiegi były skuteczne, muszą być wykonywane w seriach, zgodnie z zaleceniami lekarza medycyny estetycznej bądź kosmetologa.

 

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>