zweryfikowany

Czy selen wspomaga odchudzanie?

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Odchudzanie | Porady

Odchudzanie to dla niektórych prawdziwa droga przez mękę. Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być. Trzeba jednak zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę oraz o regularną aktywność fizyczną. Ważne jest również pozbycie się ewentualnych niedoborów. Okazuje się, że jednym z pierwiastków wspomagających utratę zbędnej tkanki tłuszczowej jest selen.

Jak selen wspiera odchudzanie?

O selenie nie mówi się tak wiele jak o cynku czy magnezie, a szkoda. Ten pierwiastek także jest nam bowiem niezbędny. Okazuje się, że może on wspomagać nasz organizm w trakcie odchudzania. Selen warto docenić przede wszystkim za działanie:

  • antyoksydacyjne
  • regulujące gospodarkę hormonalną

Problemy z nadmierną masą ciała czego mają swoje źródło właśnie w zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Jest to szczególnie powszechne u osób z niepoprawnie pracującą tarczycą. Uregulowanie pracy hormonów pozwala wyeliminować jedną z przyczyn tycia. Dzięki temu, osiągnięcie smukłej sylwetki staje się możliwe. Selen jest szczególnie istotny w diecie osób, które borykają się z zespołem metabolicznym. Są one narażone nie tylko na wzrost wagi, ale również na rozwój insulinooporności i cukrzycy typu drugiego.

Jakie są źródła selenu w diecie?

Skoro selen jest tak istotny w walce z nadprogramowymi kilogramami, trzeba wiedzieć jakie są jego źródła. Otóż przede wszystkim, selen znajdziemy w takich produktach spożywczych jak orzechy czy pestki. Przyjmuje się, że spożycie dwóch średniej wielkości orzechów brazylijskich pozwala na zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na selen. Pierwiastek ten znajdziemy również w jajach kurzych. Najlepiej sięgać oczywiście po te pochodzące od kur z wolnego wybiegu. Selen znajduje się także w rybach, jak również w mięsie drobiowym. W pierwiastek ten bogate są również niektóre gatunki grzybów. Jeżeli dieta będzie odpowiednio urozmaicona, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że uda się zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na selen.

Kiedy wskazana jest suplementacja?

Niestety, czasami dieta nie wystarcza, aby uzupełnić niedobory selenu. Wówczas pomocna może okazać się suplementacja tego pierwiastka. Warto byłoby zatem zastanowić się nad tym, po jaki preparat sięgnąć. Można w tej kwestii poradzić się swojego lekarza rodzinnego. Jeżeli obawiamy się, że cierpimy na niedobór selenu, oznaczmy jego poziom w krwi. Wówczas możliwe będzie dobranie odpowiedniej dawki suplementu. Chociaż selen wspomaga odchudzanie, można go przedawkować. Wówczas pojawić się mogą przykre dla nas skutki, takie jak choćby wypadanie włosów.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>