zweryfikowany
Czy można jeść jajka przy biegunce?
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Biegunka to zmora, która pojawia się nagle i zwykle w najmniej odpowiedniej sytuacji. Pierwszym krokiem do jej wyleczenia jest sięgnięcie po leki, które zwalczą przyczynę lub zastopują perystaltykę jelit i pozwolą nam spokojnie dotrzeć do domu. I co później? Jeśli biegunka nie przechodzi warto skonsultować się z lekarzem. Przy tym schorzeniu istotna jest też dieta. Trzeba dużo pić, aby się nawadniać, ale i jeść konkretne produkty, które nie nasilą objawów. Sporo osób się zastanawia czy można jeść jajka przy biegunce? Sycą, są smaczne i można je podawać na wiele sposobów. Ale czy na pewno to dobry pomysł, gdy walczymy z tą przypadłością?
Jedzenie jajek, a biegunka
Smakosze kurzego owoców, na pewno się ucieszą. Czy można jeść jajka przy biegunce? Tak, ale przygotowane w konkretny sposób. Jeśli bardzo chcemy zjeść wtedy jajka, muszą być one ugotowane na miękko, albo lekko ugotowane na parze w formie jajecznicy. Nie mogą być jednak smażone, gotowane na twardo lub podawane z majonezem. Jajka przygotowane w ten sposób, będą zbyt ciężkie do strawienia, dla już obciążanego układu trawienia.
Warto jednak mieć na uwadze, że nawet tak przygotowane jajka, można jeść tylko w niektórych przypadkach. Warto włączyć je do diety w przypadku:
- biegunki podróżnej,
- biegunki polekowej,
- biegunce wirusowej lub bakteryjnej,
- oraz biegunce spontanicznej.
Jeżeli nasze dolegliwości mają inne podłoże lub nie wiemy jeszcze, jaka jest ich przyczyna, lepiej wstrzymać się od jedzenia tego produktu.
Co jeść, aby skrócić biegunkę?
Wbrew pozorom jajka na miękko lub lekko ścięte są zalecane. Mają wiele składników odżywczych, które są potrzebne organizmowi. A także mogą spowolnić ruchy jelit, a przez co zmniejszyć częstotliwość wypróżnień. Wynika to z cennych właściwości jajek. Mają dużą zawartość przyswajalnych i odżywczych aminokwasów. Jedno jajko dostarcza około 145 kcal. Można więc je uznać za niskokaloryczne, ale przez zawartość dużych ilości białka i tłuszczu, jest sycące.
Co jeszcze warto jeść podczas biegunki? Najważniejsze jest nawodnienie organizmu. Być może nawet nie odczuwamy głodu, ale musimy coś zjeść, aby przywrócić sobie energię do funkcjonowania. Najlepiej sprawdzą się wszystkie lekkostrawne potrawy, które mają łagodny smak. Rozgotowany ryż biały z dodatkiem marchewki, krupki z drobną kaszą, a nawet pieczone jabłko zaspokoją głód i nie powinni wzbudzić kolejnych dolegliwości. Świetne będą też banany, które zawierają pektyny i potas. Dobrze jest też pić sok jabłkowy, który ma mnóstwo witamin i poprawia ruchy jelit.
Komentarze |0|