zweryfikowany

Czy jajka są zdrowe na odchudzanie

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Odchudzanie | Porady

Jajka to jeden z bardziej popularnych produktów. Nie ma się temu co dziwić bo są bardzo smaczne. Czy jednak mogą się one znajdować w diecie osób odchudzających się? Okazuje się, że jak najbardziej. Warto byłoby zatem przyjrzeć się największym zaletom jajek w kontekście odchudzania.

Jajka są niskokaloryczne

Jak powszechnie wiadomo, na diecie odchudzającej nie powinno się sięgać po produkty wysokokaloryczne. Zdecydowanie lepiej byłoby postawić na żywność niskokaloryczną. Jednym z jej przykładów są właśnie jajka. To, ile kalorii zawiera jajko uzależnione jest przede wszystkim od jego rozmiaru. Nie bez znaczenia jest także sposób obróbki termicznej. Co do zasady jednak, duże jajko gotowane na twardo powinno mieć około stu kalorii. Nie jest to więc zbyt wiele, zwłaszcza jeśli mówimy o śniadaniu. Pamiętajmy jednak o tym, że smażone jajka zawsze będą bardziej kaloryczne niż te gotowane. Wynika to przede wszystkim z tego, iż do smażenia ich używamy jakiegoś tłuszczu.

Jajka stanowią skarbnicę białka

Jajka stanowią wspaniałe źródło dobrze przyswajalnego białka. Okazują się więc bardzo wskazane w diecie osób, które pragną schudnąć. Produkty bogate w białko sycą na dłużej. Nie mamy więc ochoty na podjadanie między posiłkami, co pozwala nam uniknąć przybierania na wadze. Jajka warto łączyć z warzywami, które stanowią źródło węglowodanów w diecie.

Za co jeszcze warto cenić jajka?

Jajka warto cenić nie tylko na niską kaloryczność i dużą zawartość białka. Produkt ten stanowi również bogatą skarbnicę cennych witamin oraz minerałów. Mowa tu chociażby o witaminie D, znanej również jako witamina słońca. Jej odpowiedni poziom w organizmie sprzyja zachowaniu prawidłowej masy ciała. W jajach znaleźć można także sporo witaminy B12. Ona również jest istotna w kontekście odchudzania. Im wyższy poziom tej witaminy w organizmie, tym mniejsze prawdopodobieństwo gromadzenia się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Pochodzenie ma znaczenie

Jeżeli chcemy wprowadzić do swojej diety jajka, musimy pamiętać o tym, że powinny one pochodzić z odpowiedniego źródła. Najlepiej byłoby oczywiście żywić się jajkami od kur, które sami hodujemy. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na hodowlę drobiu. Dobrze byłoby więc postarać się o zakup jajek od kur z wolnego wybiegu. Charakteryzują się one wyjątkowo pozytywnym wpływem na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Ekologiczne jajka są droższe od tych, które możemy kupić w supermarkecie. Niemniej jednak, regularnie spożywane jajka powinny pochodzić z naprawdę pewnego źródła. Tu chodzi przecież nie tylko o naszą sylwetkę, ale również o nasze zdrowie i samopoczucie.

 

 

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>