zweryfikowany
Czy głodzenie się to dobry sposób na odchudzanie?
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Zdecydowana większość z nas pragnie cieszyć się atrakcyjnie wyglądającą sylwetką. Robimy więc naprawdę wiele, aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Niektórzy zaczynają nawet się głodzić. Czy jednak głodzenie się to dobry sposób na odchudzanie? Każdy, kto rozważa stosowanie tak zwanej głodówki powinien poznać odpowiedź na to ważne pytanie.
Ryzyko efektu jo-jo oraz niedoborów
Każdy, kto zastanawia się nad tym czy głodzenie się to dobry sposób na odchudzanie, musi wiedzieć że jest to niebezpieczne. Głodząc się, narażamy swoje zdrowie na szwank. W trakcie głodówek może dojść do powstania poważnych niedoborów. Nasz organizm może nie otrzymać niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania dawki witamin i minerałów. Poza tym, głodzenie się oznacza zazwyczaj poważny deficyt kaloryczny. Możemy stać się więc słabi, senni i nerwowi. U niektórych osób może dochodzić nawet do omdleń. Nie sposób nie zauważyć, że większości osób zależy jednak przede wszystkim na skuteczności. Niestety, głodzenie się jest pomocne jedynie na krótką metę. Wielu osobom może wydawać się, że kilkudniowa głodówka pozwoli im spalić zbędne kilogramy. W rzeczywistości jednak, po jej zakończeniu szybko tyjemy. Zjawisko to określa się zazwyczaj znanym nam wszystkim terminem efektu jo-jo. Jeżeli chcemy schudnąć skutecznie oraz bezpiecznie, pozostaje nam więc zastosowanie innych metod niż głodzenie się. W przeciwnym razie tak naprawdę szkodzimy sobie zamiast pomagać.
Głodzenie się może prowadzić do zaburzeń odżywiania
Negatywny wpływ głodzenia się na zdrowie fizyczne wydaje się dość oczywisty. Podobnie rzecz ma się z efektem jo-jo. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że głodówki mogą negatywnie wpływać także na naszą psychikę. W skrajnych przypadkach może dojść do rozwoju takich zaburzeń odżywiania jak:
- anoreksja
- bulimia
- ortoreksja
Wymienione wyżej zaburzenia psychiczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale nawet i życia. Bardzo łatwo wpaść w nie właśnie poprzez głodówki. Walka z zaburzeniami odżywiania może trwać długie miesiące, a nawet lata. Nierzadko odbiera ona zdolność do czerpania radości z życia. Zaburzenia odżywiania bardzo negatywnie wpływają także na naszą relację z własnym ciałem i z jedzeniem. Z tego stanu naprawdę ciężko wyjść. Konieczna jest współpraca z dobrym dietetykiem i psychoterapeutą. Lepiej byłoby więc od samego początku stosować się do zasad bezpiecznego odchudzania. Wówczas prawdopodobieństwo wpadnięcia w anoreksję czy bulimię będzie zdecydowanie mniejsze.
Komentarze |0|