zweryfikowany

Ćwiczenia na lepszą pamięć i koncentracje

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.


Tak jak nie da się posiadać dobrze wyglądającej, wysportowanej sylwetki, bez wykonywania treningów siłowych, tak niemożliwym jest cieszyć się doskonałą pamięcią be niezbędnego treningu mózgu. Ciągła Stymulacja, pozytywnie wpłynie na rozwój naszego umysłu pod kontem zapamiętywania. Niezbędne do tego celu będą konkretne ćwiczenia, jakie zostaną ci przedstawione w poniższym artykule. Wszystkie aktywności, z którymi za chwile zostaniesz zapoznany, są sprawdzone i dają gwarancję rozwoju naszej pamięci.

Liczba π

Jednym z najpopularniejszych i pewnych ćwiczeń w doskonaleniu sztuki zapamiętywania, jest nauka ciągu cyfr, występujących po przecinku w stałej Archimedesa. Liczba π, to prawdziwe wyzwanie dla naszego mózgu. Praktyka ta, chociaż niektórym osobą może wydawać się bez celowa , przynosi szereg odczuwalnych, pozytywnych zmian. Inicjuje silne procesy myślowe, które trwale rozwijają nasze umiejętności pamięciowe. Co prawda, wysoki próg wejścia może zrazić, jednak warto spróbować swoich sił. Szczególnie efektowna w przypadku tego ćwiczenia, będzie technika pałacu myśli, która dokładniej opisana zostanie w dalszej części artykułu.

Gra w Szachy

Królewska gra, to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu przed szachownicą, ale także wspaniały trening. Dowodem na potwierdzenie moich słów, jest fakt, że najlepsi szachiści świata, są w stanie z pamięci grać kilka partii jednocześnie (tak zwane symultany)! Nauka debiutów szachowych, chociaż niekiedy mozolna, to opłacalna inwestycja w nasz samorozwój. Bogaty zasób literatury specjalistycznej, a także powszechne poradniki i materiały wideo, znacznie ułatwiają nasze ćwiczenia, oraz czynią je jeszcze bardziej efektywnymi. Partie szachowe wymagają od nas również niesamowitego skupienia, co staje się dodatkowym aspektem podczas trenowania.

Nauka języków obcych

Nie można zapominać o najpraktyczniejszym ćwiczeniu pamięci, jakim jest nauka języków obcych. Nie ważne czy to hiszpański, chiński czy angielski. Jakiegokolwiek języka byśmy nie wybrali, z pewnością zaobserwujemy u nas progres. Styczność z masą nowych słów, oraz praw i reguł niezbędnych do utrwalenia, będzie silnym bodźcem dla naszego mózgu. Taka stymulacja centrum naszego układu nerwowego, zmusi go do intensywniejszej i bardziej wydajnej pracy w przyszłości.

Krzyżówki, i inne łamigłówki językowe

Najprostszym, i powszechnym sposobem na trening naszej pamięci, jest rozwiązywanie różnego rodzaju zagadek językowych. Krzyżówki, stereotypowo kojarzone z domami dla starców, są sprawdzonymi ćwiczeniami, niosącymi ze sobą niesamowity progres dla naszego umysłu. Jednak nawet  zwykła gra w skojarzenia, to dla naszego mózgu wysiłek wystarczający, aby zaobserwować jego rozwój. Warto urozmaicać tego rodzaju ćwiczenia poprzez narzucanie sobie na przykład krótkich ograniczeń czasowych, które zmuszą nas do szybszego łączenia faktów i zwiększą intensywność aktywności, oraz naszą koncentrację.

 Jak przeprowadzić trening mózgu? – Różne techniki.

Aby trening stał się naprawdę skuteczny, niezbędna jest oczywiście sumienność i repetycja. Nawet najbardziej morderczy wysiłek nie przyniesie rezultatu, jeśli nie będzie powtarzany odpowiednią ilość razy. Warto przeznaczyć chociaż godzinę dziennie na rozwój naszej pamięci, a podczas wykonywania ćwiczeń, skupić się na nich w stu procentach. Nie szukajmy drogi na skróty, pamiętajmy, że w tej materii nie da się osiągnąć sukcesu, bez włożenia odpowiedniego wysiłku w pracę nad samym sobą. Z pomocą przychodzą nam jednak rozmaite metody mnemoniczne, z których część zostanie teraz przedstawiona.

Pałac Pamięci

To popularny system polegający na kojarzeniu danej informacji z konkretnym, niekiedy tez wyimaginowanym, miejscem. Dla ludzkiego umysłu znacznie łatwiej jest zapamiętać wykreowany w myślach obraz, mający w symboliczny sposób przenosić nas do zasadniczych treści, niż konkretny znak czy dokładne słowa. Tak więc w dużym uproszczeniu, jeśli kolejną cyfrą w porządku liczbowym dla liczby π, jest na przykład trzy, zamiast uparcie wkuwać tą konkretną cyfrę, łatwiej będzie nam wyobrazić sobie trzy, dobrze nam znane samochody, które codziennie zaparkowane są pod naszym domem.

Akronimy i wierszyki

Tworzenie własnych skrótowców, a właściwie nadawanie cech już poznanym wyrazom, które na przykład poprzez układ liter, będą odwoływać nasz do innych treści to bardzo dobry sposób. To samo tyczy sie układania krótkich wierszyków, których układ również ma otwierać konkretne szuflady w naszej pamięci. Przykładem takiej działalności, może być chociażby wierszyk „Li, czy, no, że, niech, by, nie”, który ma na celu utrwalenie dzieciom partykuł występujących w języku polskim, albo „Na siedmiu wzgórzach piętrzy się Rzym” czyli krótki tekst przypominający datę założenia Rzymu (753 – siedmiu, piętrzy)

 Metoda Słów-wieszaków

Metoda słów-wieszaków, to działanie w pewnym sensie podobne do tego poruszonego we wcześniejszym akapicie.  Polega ona na zamienianiu rzeczy i informacji jakie chcemy zapamiętać na inne, nie związane znaczeniowo, słowa (na przykład liczba 7 – krokodyl). Następnie wykorzystujemy nasze „wieszaki” układając z nimi rymowanki bądź zmyślone historie. Warto dać tutaj popis kreatywności, i łączyć ze sobą wszystkie dostępne nam techniki mnemoniczne, żeby uzyskać jak najlepszy efekt.

 

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>