zweryfikowany
Budowa penisa oraz charakterystyka jego funkcji
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Penis i jego funkcje
Penis jest narządem męskim służącym do kopulacji oraz sprawnego wyprowadzania moczu a także nasienia. Nie sprawuje zbyt wiele funkcji w ludzkim organizmie lecz są one niebywale istotne do pełnego funkcjonowania psycho-fizycznego mężczyzny a także spełnienia się w roli ojca. Dbanie o pełną sprawność narządu oraz regularne wizyty kontrolne mogą uchronić przed wieloma, opłakanymi w skutkach chorobami.
Budowa penisa
Składa się on z trzech głównych odcinków:
- Korzeń prącia, niewidoczna część przymocowana do kości łonowej i mięśnia kulszowo- jamistego.
- Trzon prącia, najdłuższa część penisa tworzona jest z ciał jamistych połączonych ze sobą błoną białawą.
- Żołądź prącia, zakończenie penisa, które jest mocno unerwioną częścią, dodatkowo chronioną przez napletek w celu zapobiegania uszkodzenia wędzidełka napletkowego.
Wyróżniamy trzy części wewnętrzne penisa:
- Dwa ciała jamiste, stanowi je układ jamek, odpowiednio od siebie pooddzielanych. W momencie kiedy dochodzi do podniecenia, jamki odpowiednio wypełniają się krwią, dzięki czemu może dojść do zwodu czyli erekcji.
- Ciało gąbczaste, służy jako osłona cewki moczowej.
Męski układ płciowy
Narządy wewnętrzne:
- Jądro, tworzone przez kanaliki nasienne, służące do przemieszczania się plemników.
- Najądrze, swoją budową umożliwiają magazynowanie, dojrzewanie plemników oraz przemieszczanie się ich w celu zapłodnienia.
- Nasieniowód, kanały umożliwiające transport nasienia z najądrzy poprzez mosznę do jamy brzusznej wraz z naczyniami krwionośnymi i nerwami. Ujście nasieniowodów umieszczone jest w cewce moczowej.
- Powrózek nasienny
- Dodatkowej gruczoły płciowe: gruczoł krokowy (prostata), gruczoł pęcherzykowy, gruczoł opuszkowo-cewkowy
Narządy płciowe wewnętrzne męskie odpowiadają głównie za funkcję rozrodczą, ponieważ dochodzi w nich do powstawania, dojrzewania a także transportu nasienia. Służą także do wytwarzania wydzielin upłynniających nasienie. W miąższu jąder wytwarzane są męskie hormony płciowe czyli testosteron.
Narządy zewnętrzne:
- Moszna, worek skórno- mięśniowy ochraniający jądra.
- Cewka moczowa, bierze swój początek w pęcherzu moczowym. Pełni dwie najważniejsze funkcje transport nasienia oraz wydalanie moczu. Znajduje się na powierzchni żołędzi prącia.
- Prącie, męski narząd kopulacyjny.
Sprawność seksualna
Stanowi drażliwy temat dla płci męskiem, często mylona z dużymi rozmiarami penisa czy też wielokrotnymi orgazmami wywoływanymi u partnerki seksualnej. Przyjemność podczas stosunku jest uwarunkowana towarzyszącymi mu bodźcami z zewnątrz oraz poziomem doznawanego relaksu, swobody a także intensywnym wyobrażeniom. Na czas trwania erekcji ma także wpływ poziom wypoczęcia. Przez sprawność seksualną rozumiane jest libido na satysfakcjonującym poziomie, brak problemów z erekcją, a także subiektywne zadowolenie z życia seksualnego. Należy pamiętać, że w przestrzeni całego życia, zadowolenie i sprawność jest zmienna. Natomiast istotna jest świadomość tego, że aby wieść udane życie seksualne, powinno się inwestować w nie odpowiedni wysiłek a także pamiętać o profilaktyce zdrowotnej oraz odpowiedniej higienie życia.
Erekcja
Dzięki odpowiedniej budowie prącia, może dochodzić do erekcji. Proces ten polega na tym, że w momencie silnego podniecenia i wielu skomplikowanych przemian biochemicznych, które muszą zajść w organizmie mężczyzny, w strukturach nazywanych ciałem jamistym dochodzi do wypełniania się jamek krwią. W wyniku zwiększonego ciśnienia i natlenienia, w tym obszarze męskiego ciała. Ten proces skutkuje zwodem oraz skutecznym wniknięciem do narządów rodnych kobiety i szansy zapłodnienia.
Wygląd oraz rozmiar penisa
Częstymi wątpliwościami pojawiającymi się wśród chłopców w trakcie okresu dojrzewania jest wątpliwość czy rozmiar oraz kształt penisa nie różni się zbytnio od normy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak odpowiedniej edukacji seksualnej i możliwości zobaczenia naturalnych zdjęć penisów oraz ich różnorodności, zamiast nierzeczywistych obrazów widzianych przez nastolatków w internecie. Okazuje się, że wielkości penisów jak również ich kształty znacznie się od siebie różnią. Nie powoduje to jednak żadnych utrudnień w prowadzeniu satysfakcjonującego życia seksualnego. Wielkość penisa nie jest stała i taka sama w całej długości życia, gdyż starzenie się a także choroby, gorszy stan zdrowia, zła dieta, mniejsza aktywność seksualna oraz fizyczna a także nałogi mogą wpływać na kurczenie się penisa.
Zasady właściwej higieny prącia
- Podstawa jest regularne mycie narządu rodnego. Najlepiej ciepłą wodą, bez niepotrzebnych płynów czy też gąbek.
- Przynajmniej raz dziennie należy delikatnie odsłonić żołądź penisa, ściągnąć z niego napletek a następnie przemyć ciepłą wodą. Czynność tę należy powtarzać po wysiłkowym treningu oraz seksie.
- Dobrze jest pamiętać o dokładnym osuszaniu narządów rodnych po kąpieli, najlepiej jednorazowym papierowym ręcznikiem, minimalizując w ten sposób namnażanie się groźnych dla zdrowia, bakterii.
- Zdrowym nawykiem jest noszenie przewiewnej bielizny, zmienianej codziennie.
- Statystyki pokazują, że najbardziej zaniedbywana kwestią wśród mężczyzn jest odbywanie regularnych profilaktycznych badań, które mogą ustrzec przed rozwojem wielu groźnych chorób. Jeśli pojawiają się dolegliwości, nie powinno się ich bagatelizować, lecz od razu zgłosić się po pomoc.
Choroby męskich narządów rodnych
- Zaburzenie erekcji, czyli dysfunkcja w zbudzeniu i utrzymaniu zwodu. Może wynikać z wielu czynników fizyczno- psychicznych. Występuje u mężczyzn w każdym wieku. Stulejka, czyli zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające lub utrudniające odprowadzenie napletka może stanowić zaburzenia odprowadzania moczu i związanych z tym zakażeń. W celu usunięcia tego problemu stosuje się prosty chirurgiczny zabieg obrzezania napletka.
- Rak złośliwy jąder, często bywa skutkiem nieprawidłowego zstępowania jąder do moszny w okresie do 1 roku życia. Dodatkowo niesfinalizowanie się tego procesu w wieku dziecięcym może doprowadzić do bezpłodności. Rak złośliwy jąder może być także rezultatem nieprawidłowej higieny, dużej ilości partnerek seksualnych czy zakażeniem wirusa brodawczaka. Może być także uwarunkowany genetycznie.
- Łagodny przerost gruczołu krokowego (prostata), powstaje w wyniku łagodnego przerostu miąższu stercza. Charakteryzuje on przerost wewnętrznych struktur tworzących prącie. Daje on charakterystyczne objawy pod postacią problemów oddawania moczu. Występuje głównie u mężczyzn w okolicach 70 roku życia.
- Grzybica prącia, spowodowana przerostem drożdżaków z rodziny Candida. Objawiająca się pieczeniem oraz swędzeniem miejsc intymnych a także nieprzyjemnym zapachem.
- Zapalenie prącia, wywołane przez bakterie czy wirusy. Objawia się poprzez pieczenie, swędzenie a także pojawienie się charakterystycznych wydzielin.
- Wodniak jąder, występuje kiedy w obrębie mosznie zbiera się nadmiar płynu surowiczego, wywołanego nieprawidłowym domykaniem się wyrostka pochwowego otrzewnej. Często jest to spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi.
- Choroba Peyroniego, charakteryzuje się wygięciem penisa podczas stosunku. Objawia się także bólem oraz powstawaniem licznych guzków pod skórą. Nie jest leczona, jeśli nie zaburza funkcjonowania.
Prewencja oraz leczenie chorób męskich narządów rodnych
Nie jest zaskakującym fakt, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zdrowy styl życia, odpowiednia dieta, nawadniania organizmu oraz regularna aktywność fizyczna a także równowaga psychiczno- społeczna, przyczyniają się do uniknięcia wielu chorób. Nie powinno się także zapominać o aspekcie odpowiedniej higieny oraz co istotne wykonywanie profilaktycznych badań. W Polsce wciąż pokutuje duże tabu wokół problemów z męskimi narządami rodnymi. Panowie często wstydzą się swoich trudności. Wynika to głównie z poczucia bycia mniej męskim. Rezultatem takiego stanu rzeczy są zatrważające statystyki ukazujące procent zachorowań, którym można było zapobiec.
W zależności od określonej przypadłości leczenie odbywa się poprzez:
- Zastosowanie środków farmakologicznych.
- Zastosowanie zimnych okładów lub specjalistycznych maści.
- Operacji chirurgicznych.
Komentarze |0|