zweryfikowany
10 domowych sposobów na porost rzęs (30 dni)
Autor: Ewelina Wójcik zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Długie, zdrowe rzęsy są marzeniem każdej kobiety. Dodają uroku, optycznie powiększają oczy i sprawiają, że każda kobieta czuje się pięknie. Niestety, rzęsy nie zawsze są takiej długości, jaką byśmy sobie życzyły, a specyfiki na ich porost niejednokrotnie kosztują naprawdę wiele. Jest na to sposób! Przy odrobinie cierpliwości, te domowe sposoby zadziałają cuda, wydłużając, pogrubiając, czy wzmacniając rzęsy.
Aloes
Aloes znany jest z właściwości nawilżających i kojących. Kupić można go w niemal każdej drogerii i używać, by wzmocnić nasady rzęs i tym samym je wydłużyć. Dodatkwo, aloes wymieszać można z innym olejkiem, na przykład arganowym, który również ma mnóstwo właścości.
Olejek rycynowy
Klasyczny i tani olejek rycynowy skutecznie działa zarówno na brwi, jak i rzęsy. Chociaż jego działanie wielokrotnie było kwestionowane ze względu na wydłużanie rzęs, to z pewnością zawiera wiele witamin i pomoże nawilżyć i pogrubić rzęsy, dodając im objętości. Ze względu na gęstość olejku najlepiej użyć do nakładania zużytej, dokładnie umytej szczoteczki pozostałej z tuszu do rzęs i delikatnie używać tak, by olejek nie trafił do oczu.
Oliwa z oliwek
Naturalna oliwa z oliwek, w której zawarte są nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy, działa zmiękczająco i nawilżająco. Delikatne nakładanie jej na linię rzęs poprawi ich stan oraz długość. Ważne jest by pamiętać, że ze względu na jej gęstość i tłustość, nakładać ją ostrożnie, by nie podrażniła oczu.
Olej kokosowy
Bezpieczny dla skóry i stosowany przez wiele kobiet do włosów olej kokosowy, sprawdzi się także w kuracji wydłużającej rzęsy. Znany jest z właściwości wzmacniających i stymulujących do wzrostu, więc z pewnością skutecznie będzie wydłużał rzęsy, nadając im blasku i objętości. Nałożyć można go palcami lub szczoteczką do rzęs, podobnie jak w przypadku oliwy, czy olejku rycynowego.
Wazelina
Klasyczna, bezzapachowa wazelina jest produktem, który ma wiele zastosowań. Nakładana jest na usta, czy powieki, więc może być stosowana również jako składnik, który chroni rzęsy i sprawia, że stają się zdrowe i bardziej wytrzymałe. Zaletą jest jej gęstość, dzięki czemu nie ma ryzyka podrażnienia oka, gdyż wazelina nie spływa.
Mleko
Chociaż smarowanie rzęs mlekiem może wydawać się dziwne i absurdalne, o dziwo się sprawdza. Składniki zawarte w mleku mają właściwości przyspieszające porost włosów, więc ta metoda również będzie działać w przypadku naturalnego przedłużania rzęs.
Zielona herbata
Zielona herbata znana jest z wielu właściwości. Poprawia ogólny stan zdrowia, zawiera przeciwutleniacze, reguluje pracę jelit oraz wspomaga odchudzanie. Nie jest więc zaskoczeniem, że ten pełen pozytywnych składników napar sprawdzi się i w tym przypadku, tworząc na powierzchni rzęs powłokę ochronną. W ten sposób zabezpiecza przed promieniowaniem UV, chroni przed uszkodzeniami mechaniczymi, a także zapobiega łamaniu i wypadaniu włosków. Wystarczy nakładać ją wzdłuż linii rzęs i voila, efekt gwarantowany.
Czesanie rzęs
W tym przypadku nie potrzeba właściwie niczego. Sprawdzi się zakupiona w drogerii szczoteczka do rzęs, a nawet ta, która pozostała po starej maskarze. Dobrze umyta sprawdzi się jako niewielki grzebyk, który będzie stymulował włoski do wzrostu.
Herbata ze skrzypu i pokrzywy
W przypadku takiego naparu, nie trzeba wcierać go w linię rzęs, tak jak w przypadku zielonej herbaty. Napar ze skrzypu i pokrzywy warto pić, wzmacniając nie tylko rzęsy, ale i włosy, stymulując ich wzrost.
Dieta
Jak w każdym przypadku, dużą roli pełni również dieta. Jeśli chcemy wzmocnić włosy, czy rzęsy, powinniśmy przyjmować witaminę E (nie bez powodu jest ona składnikiem wielu preparatów, regenerujących rzęsy), kwasy omega-3, które znajdują się w awokado, rybach oraz orzechach oraz witaminy A, czy C. W naszej diecie powinno znaleźć się też miejsce dla kwasu foliowego, witamin z gruby B, żelaza oraz cynku. Zalecane będą więc owoce i warzywa, a także rośliny strączkowe i nasiona.
Gdy rzęsy wydają się przerzedzone, krótkie lub cieńkie, warto wypróbować powyższe sposoby, zanim udamy się po specyfik do apteki. Warto jednak pamiętać, że w przypadku rzęs, które mocno wypadają, powodem może być stan zdrowia. Wówczas warto skonsultować się z lekarzem i wdrożyć ewentualną kurację. Należy także mieć na uwadze ewentualne alergie, więc każdą nieporządaną reakcję trzeba konsultować z dermatologiem, a przed zastosowaniem konkretnego specyfiku – oliwy, olejku rycynowego, aloesu, czy zielonej herbaty, warto sprawdzić, czy nie występuje reakcja uczuleniowa.
Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja rzęs, która poprawia ich kondycję i zapobiega wypadaniu. Każdego dnia rzęsy powinny być myte, makijaż dokładnie usuwany z twarzy, a produkty wybierane jak najdokładniej. Tanie maskary mogą podrażniać rzęsy i negatywnie wpływać na ich jakość, więc wybierając konkretny produkt nie powinno się oszczędzać. Nie poleca się także używania zalotek i przedłużania rzęs w gabinecie kosmetycznym, gdyż długotrwałe zabiegi tego typu mogą powodować ich łamliwość i wypadanie.
Fakty sprawdzone Ewelina Wójcik | Masz pytania? Skontaktuj się z autorem.
Komentarze |0|