zweryfikowany
Kwas alfa-liponowy: zastosowanie w diecie – poradnik z FAQ
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Wprowadzenie
W komórkach ludzkich kwas alfa-liponowy (ALA) występuje w postaci związanej lipoillizyny w białkach mitochondrialnych. Odgrywa kluczową rolę w metabolizmie oksydacyjnym, powiązany z nim stres jest zaburzeniem równowagi między wytwarzaniem oksydantów a występowaniem mechanizmów obrony antyoksydacyjnej komórek.
Aby tę równowagę zachować zależy stosować substancje, które neutralizują wolne rodniki i sprawiają, że komórki organizmu są zdrowe. Znane substancje kluczowe w utrzymaniu organizmu w zdrowiu to witaminy A, C i E. Jednak do zbilansowanej diety można dołączyć również kwas, który jest przedmiotem tego artykułu.
Kwas alfa-liponowy (ALA) i witamina C w diecie i przeciw chorobom
Witamina C nie jest jedyną substancją, która może wspomagać dietę i wspierać organizm w walce z ciężkimi chorobami. Stanowi ona duży przełom w terapii nowotworów, chorobach serca i cukrzycy, lecz nie jest wystarczająca. Na szczęście istnieją inne bezpieczne substancje przeciwnowotworowe i przeciwcukrzycowe. Jedną z nich jest kwas alfa-liponowy. Posiada on wiele właściwości witaminy C; co więcej, oba te związki dobrze ze sobą współdziałają.
Czy kwas alfa-liponowy to silny antyoksydant?
Kwas alfa-liponowy to silny przeciwutleniacz, który jest rozpuszczalny zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach. Wraz z witaminą C stanowi solidną podstawę ochrony antyoksydacyjnej. Podobnie jak witamina C, szybko przechodzi przez organizm.
Jest silniejszym przeciwutleniaczem niż witamina C. Jednak w przeciwieństwie do witaminy C, musi on zostać zredukowany (otrzymać elektrony), zanim organizm będzie mógł w pełni wykorzystać jego moc przeciwutleniającą.
Z tych powodów istnieje zainteresowanie stosowaniem kwasu alfa-liponowego w suplementacji diety antyoksydantami jako interwencji mającej na celu zmniejszenie powikłań cukrzycy i chorób serca.
W jaki sposób kwas alfa-liponowy neutralizuje wolne rodniki?
Kwas alfa-liponowy jest endogennym, zawierającym siarkę neutralizatorem wolnych rodników, występującym w mitochondriach. Wolne rodniki mogą zmniejszać rozszerzenie naczyń krwionośnych wywołane przez tlenek azotu i uszkodzenia śródbłonka naczyniowego.
Kwas alfa-liponowy działa również na inne przeciwutleniacze, takie jak witaminy E i C, ale może tworzyć chelat z metalami przejściowymi, takimi jak żelazo i miedź. Ponieważ jest rozpuszczalny zarówno w tłuszczach, jak i w wodzie, kwas alfa-liponowy zmniejsza utlenianie w całym organizmie. ALA jest zatem idealną substancją wspierającą dietę.
Jaka dawka kwasy alfa-liponowego jest bezpieczna dla organizmu?
W badaniach klinicznych poprawa objawowa była bardziej prawdopodobna po krótkotrwałym stosowaniu pozajelitowym niż po długotrwałym stosowaniu doustnego kwasu alfa-liponowego. W niektórych badaniach klinicznych odnotowano znaczną poprawę szybkości przewodzenia nerwów przy stosowaniu doustnych dawek od 600 do 1200 mg/d przez 2 lata. Obecnie nie wiadomo, jaka jest optymalna dawka dla dawkowania doustnego, ale prawdopodobnie wymagany jest minimalny czas leczenia wynoszący 3 tygodnie.
Pod nadzorem lekarza można stosować podzielone doustne dawki kwasu alfa-liponowego, wynoszące łącznie pięć lub więcej gramów dziennie.
Czym jest synergia witaminy C i ALA?
W połączeniu, wysokie stężenia witaminy C i kwasu alfa-liponowego są ponad pięciokrotnie silniejsze niż sama witamina C. Cecha ta określana jest jako synergia: połączenie jest większe niż suma efektów poszczególnych składników.
Połączenie kwasu i witaminy C jest potężne. Organizm nie tylko jest chroniony przed wolnymi rodnikami, lecz także może zbudować trwałą podstawę do każdej diety.
Jaki jest zoptymalizowany sposób przyjmowania kwasu alfa-liponowego?
Kwas AL przyjmowany doustnie nie jest dobrze wchłaniany. Chociaż wchłania się lepiej, gdy jest przyjmowany na pusty żołądek. Podobnie jak w przypadku witaminy C, duże dawki są szybko wydalane, dlatego należy go przyjmować w dawkach podzielonych.
Zasadniczo ludzie powinni przyjmować kwas alfa-liponowy z taką samą częstotliwością, z jaką dynamicznie przepływa witamina C (co trzy lub cztery godziny).
Jakie są dwie formy ALA?
Kwas alfa-liponowy występuje w dwóch formach, zwanych kwasem r-alfa-liponowym i kwasem s-alfa-liponowym.
Kwas r-alfa-liponowy jest formą „naturalną”, ale syntetyczne suplementy zawierają oba rodzaje. Forma r jest identyczna z formą produkowaną przez organizm. Jest ona łatwiej wchłaniana.
Czy kwas alfa-liponowy jest drogi?
Kwas alfa-liponowy jest droższy niż witamina C. Jednak koszt ten jest nadal bardzo niski jak na potencjalnie skuteczny środek leczenia i odchudzania.
Podsumowanie
Kwas alfa-liponowy posiada wiele zastosowań. Może nie tylko być jednym ze środków w uzupełnieniu diety. Dzięki swojej budowie posiada również właściwości niszczące komórki nowotworowe, pozostawiając zdrowe komórki nieuszkodzone. Podobnie jak witamina C wytwarza nadtlenek wodoru wewnątrz komórek nowotworowych.
W połączeniu z dużymi dawkami witaminy C staje się o wiele bardziej skuteczny. Doustne dawki kwasu i witaminy C mogą pomóc każdemu w schudnięciu i pokonaniu nawet najcięższych chorób.
Komentarze |0|