Wiesiołek – nieprzeciętne właściwości przeciętnej rośliny

Olej z tej niepozornej rośliny znajduje naprawdę szerokie zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej.

Od wieków znany jest przede wszystkim kobietom, ponieważ świetnie łagodzi dolegliwości miesiączkowe i objawy menopauzy.

Dziś już wiemy, że jest także skutecznym specyfikiem wspomagającym odporność, poprawiającym pamięć i koncentrację, a także pomocnym przy odchudzaniu.

Wiesiołek i pozyskiwany z niego olej to bez wątpienia lekarstwo XXI wieku.

Dlaczego warto po niego sięgać i jak stosować olej z wiesiołka? Jeśli nurtują Was pytania na te i inne odpowiedzi, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.

Wiesiołek

Gdzie rośnie wiesiołek?

Wiesiołek jest rośliną występującą w kilkudziesięciu odmianach. Ojczyzną wiesiołka jest Ameryka Północna. Do Europy roślina dotarła kilka wieków temu.

W Polsce najpopularniejszy jest wiesiołek dwuletni. Roślina ta dobrze znosi trudne warunki środowiskowe. Rośnie nawet na bardzo ubogich glebach – nieużytkach, obszarach przydrożnych, nasypach, a nawet na wydmach.

Do rozwoju potrzebuje jedynie dobrego nasłonecznienia. Pachnące, żółte kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia, a następnie przekształcają w nasiona. To właśnie z nich tłoczy się na zimno olej, który nie jest poddawany filtracji i dzięki temu zachowuje szereg swoich właściwości prozdrowotnych.

Warto jednak pamiętać, że może być spożywany wyłącznie na zimno. Obróbka termiczna pozbawia go walorów odżywczych i może przyczyniać się do powstawania substancji szkodliwych dla zdrowia. Nie zmienia to jednak faktu, że olej z wiesiołka przez około rok zachowuje przydatność do spożycia, ponieważ jest odporny na procesy jełczenia. Otwarty, powinien być jednak przechowywany w lodówce.

Jakie składniki odżywcze zawiera olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka to prawdziwe bogactwo cennych dla organizmu tłuszczów. Zawiera wysokie stężenie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które pozytywnie wpływają na pracę wszystkich komórek ciała.

Oprócz tego, można w nim znaleźć wysokie stężenie witamy E, będącej silnym przeciwutleniaczem. Wśród pierwiastków, na prowadzenie wysuwają się: cynk, selen, magnez oraz wapń.

Olej z wiesiołka na serce

Obecność kwasów omega sprawia, że wiesiołek wykazuje pozytywne działanie na układ sercowo-naczyniowy.

Doskonale zwalcza wolne rodniki, będące jedną z przyczyn powstawania miażdżycy.

Skutecznie obniża także poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, podwyższając jednocześnie stężenie cholesterolu HDL.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe świetnie regulują także ciśnienie krwi.

Spełniają ponadto niebagatelną rolę w ograniczaniu agregacji, czyli zlepiania się płytek krwi. W ten sposób przeciwdziałają zakrzepom, mogącym prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Olej, który… Odchudza!

Chociaż trudno w to uwierzyć, olej znakomicie wspomaga odchudzanie.

Zawarte w nim kwasy omega, aktywują metabolizm lipidów w tkankach. Uaktywniają działanie brunatnej tkanki tłuszczowej, przekształcającej tłuszcz w energię cieplną.

Rezultatem jest oczywiście utrata wagi i to bez konieczności restrykcyjnej diety.

Warto jednak pamiętać o tym, że drugim warunkiem koniecznym do zrzucenia zbędnych kilogramów jest aktywność fizyczna, będąca swoistym katalizatorem procesów komórkowych.

Ważnym aspektem jest także fakt, że kobiety mają znacznie więcej brunatnej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni, dlatego olej z wiesiołka najskuteczniej wspomaga odchudzanie przedstawicielek płci pięknej.

Zdrowa i piękna skóra – jaki wpływ ma na nią olej z wiesiołka?

Zawarte w oleju z wiesiołka wielonienasycone kwasy tłuszczowe wykazują pozytywne działanie na skórę.

Regularne spożywanie produktu pozwala zwalczać wolne rodniki i w ten sposób hamuje procesy starzenia się komórek.

Olej z wiesiołka może być także stosowany zewnętrznie na skórę.

Doskonale odżywia tkanki i stymuluje produkcję kolagenu. W rezultacie zapewnia skórze dobrą kondycję i opóźnia powstawanie zmarszczek.

Warto zaznaczyć, że olej z wiesiołka ma silne działanie przeciwzapalne. Dzięki temu łagodzi podrażnienia na skórze i przyspiesza gojenie się mikrouszkodzeń, pozostawiając cerę jedwabiście gładka i promienną.

Olej z wiesiołka jest ponadto zalecany osobom z atopowym zapaleniem skóry, egzemą, łuszczycą czy alergią skórną.

Jak poprawić płodność? Sięgnąć po olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka jest cennym źródłem kwasu gamma-linolenowego, co sprawia, że jest produktem wyjątkowo przyjaznym kobietom.

Doskonale łagodzi objawy menstruacyjne.

Pomaga też walczyć z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, regulując poziom hormonów i pozwalając zwalczyć huśtawki nastrojów.

Znakomicie zwalcza migrenowe bóle głowy.

Znajduje ponadto zastosowanie w redukowaniu objawów menopauzy, w tym uciążliwych uderzeń gorąca.

Związek ten w połączeniu z witaminą E, której również nie brakuje w oleju z wiesiołka, dobrze wpływa na płodność zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Należy jednak pamiętać o tym, że preparat może wyzwalać lekkie skurcze macicy. Z tego względu, kobiety starające się o dziecko powinny przyjmować go wyłącznie w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, czyli do momentu wystąpienia owulacji.

Olej z wiesiołka przyjazny dla mózgu

Obok kwasów tłuszczowych, witamin i mikroelementów, wiesiołek zawiera sporą ilość tryptofanu.

To aminokwas wykazujący znaczący wpływ na kondycję układu nerwowego.

Dzięki temu, regularne spożywanie oleju z wiesiołka, może przyczynić się do zniwelowania objawów depresyjnych oraz lękowych.

Preparat świetnie wspomaga pracę mózgu.

Poprawia pamięć i koncentrację, co powoduje, że jest zalecany osobom przemęczonym, zestresowanym i wykonującym na co dzień pracę umysłową.

Specyfik redukuje stany nadpobudliwości nerwowej, szczególnie u dzieci.

Tryptofan w połączeniu z mikroelementami zawartymi w wiesiołku reguluje także cykl dobowy człowieka, pozwalając walczyć z bezsennością.

Warto także zaznaczyć, że olej z wiesiołka jest preparatem, który wspomaga leczenie stwardnienia rozsianego. Zapobiega także rozwojowi demencji.

Na ból reumatyczny i pomocniczo przy złamaniach – olej z wiesiołka

W medycynie niekonwencjonalnej, olej z wiesiołka jest uznawany za świetny lek na dolegliwości reumatyczne.

Wszystko za sprawą przeciwzapalnych właściwości kwasów tłuszczowych, które łagodzą objawy choroby i pozwalają zniwelować ból.

Pełnią ponadto niebagatelną rolę w regeneracji tkanki kostnej i chrzęstnej.

Wspomagają także więzadła i mięśnie, szczególnie po wzmożonym wysiłku.

Właściwości preparatu sprawiają ponadto, że może być stosowany pomocniczo przy złamaniach lub wszelkiego rodzaju kontuzjach układu kostno-mięśniowego.

Olej z wiesiołka – dawkowanie i środki ostrożności

Olej z wiesiołka może być stosowany wyłącznie na zimno.

Warto więc dodawać go do rozmaitych potraw. Świetnie smakuje w sałatkach oraz pastach kanapkowych. Można wzbogacić nim jogurt lub musli czy sporządzić pyszny koktajl owocowy z dodatkiem oleju z wiesiołka.

Stosując preparat prozdrowotnie, warto ustalić określoną, dzienną dawkę produktu, która powinna wahać się w granicach od 1, 5 do 3 gramów.

Warto pamiętać o tym, że zbyt duże spożycie oleju z wiesiołka może wykazać skutki odwrotne do zamierzonych. Najpoważniejszym z nich jest znaczne rozrzedzenie krwi.

Jacek Przybylski
Studia inżynierskie ukończyłem w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji oraz studia podyplomowe z Poradnictwa Żywieniowego i Dietetycznego. Tytuł magistra dietetyki uzyskałem w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia o specjalizacji dietetyka kliniczna. Swoją praktykę opieram się na specjalistycznej literaturze i pracach popartych badaniami naukowymi. Dietetyka to nie tylko moja praca, ale przede wszystkim pasja i nierozłączny element mojej codzienności.