zweryfikowany
Co to jest dihydrotestosteron (DHT) i jaki ma wpływ na łysienie?
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Testosteron jest wytwarzany u obu płci, ale w organizmie mężczyzny jest przekształcany w hormon dihydrotestosteron (DHT). Jest to najważniejszy hormon męskiego dojrzewania i ogólnego rozwoju, ale ma również wpływ na mieszki włosowe. Jeśli jego zawartość jest zbyt wysoka, może dojść do wypadania włosów.
Charakterystyka dihydrotestosteronu (DHT)
Dihydrotestosteron jest aktywną postacią testosteronu, która jest wytwarzana przez enzym 5α-reduktazę w komórkach narządów docelowych. Większość testosteronu – około 90% – występuje w postaci związanej z białkami i jest syntetyzowana w wątrobie. Ściany naczyń włosowatych nie wchłaniają testosteronu i tylko 10% tego hormonu wywiera rzeczywisty wpływ na organizm.
Pozostała część hormonu jest przekształcana w estradiol i dihydrotestosteron. Ten ostatni jest wytwarzany w jajnikach, przyczynia się do prawidłowego rozwoju młodego człowieka i pełni następujące funkcje:
- Rozwój fizyczny. Jeśli androgeny są w normie, mężczyzna będzie miał dobrze wyprofilowaną sylwetkę: wąską talię i szerokie ramiona.
- Okres dojrzewania. Głos chłopaka staje się niski, włosy intensywnie się układają. W przypadku niedoboru tego hormonu wzrost prącia i jąder jest zahamowany.
- Libido i potencja. Jeśli dihydrotestosteron jest podwyższony lub odwrotnie – znacznie niższy od normy, rozpoczynają się zaburzenia erekcji, które powodują dyskomfort.
Wpływ dihydrotestosteronu na zdrowie włosów
Hormon ten ma silne działanie androgenne, znacznie silniejsze niż testosteron. Jego największe stężenie występuje w mieszkach włosowych i naskórku narządów płciowych. Jego wartość może się zmieniać w ciągu całego życia.
Często dihydrotestosteron i wypadanie włosów są ze sobą powiązane. Hormon ten jest w stanie przeniknąć do komórek pęcherzyków jajnikowych i spowodować ich dystrofię w wyniku braku odżywiania. Po takiej deprywacji włosy wypadają. Włosy stają się słabsze, tracą kolor, zmniejszają swoją długość i w końcu masowo wypadają, co prowadzi do łysienia.
Wzrost stężenia dihydrotestosteronu i łysienie dotyczy mężczyzn po 40. roku życia. Jednak nie tylko liczba lat i uwarunkowania genetyczne mają wpływ na przerzedzanie się włosów. Proces ten zależy również od wrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron, która wynika z obecności genu Sox21. Jest on uznawany za główny gen powodujący wypadanie włosów.
Dihydrotestosteron nie powoduje łysienia we wszystkich częściach głowy. Prawie zawsze wypadanie włosów rozpoczyna się na czubku głowy i na czole. Z drugiej strony, na skroniach i z tyłu głowy włosy częściej pozostają normalne.
Jak obniżyć poziom Dihydrotestosteronu?
Wzrost stężenia tego hormonu powoduje poważne problemy, które czasami można rozwiązać jedynie za pomocą radykalnych środków. Przy pierwszych oznakach nasilonego wypadania włosów należy niezwłocznie udać się do lekarza. Wykonujemy badanie lekarskie, aby ustalić, jaka ilość hormonu jest rzeczywiście nieprawidłowa. Na tej podstawie oraz na podstawie obszaru utraty włosów przepisuje się jeden z leków, które zostały oficjalnie przebadane i są od dawna stosowane w Europie i USA:
- Finasteryd jest hormonem, który hamuje powstawanie dihydrotestosteronu. Znaczący efekt będzie widoczny dopiero po 3 miesiącach przyjmowania leku.
- Minoxidil jest skutecznym lekiem przepisywanym przez trychologów w celu odbudowy włosów. Stosuje się go miejscowo i jest dostępny w postaci roztworu, sprayu lub pianki. Nawet po zastosowaniu przez krótki okres czasu na głowie w miejscu, gdzie znajdowało się łysiejące miejsce, pojawi się puch. Jednak wraz z wysoką skutecznością mają one także skutki uboczne: suchość głowy, pojawienie się łupieżu i łojotoku.
- Palmetto. Jest to suplement diety, który jest ogólnie korzystny dla organizmu mężczyzny. Zawiera naturalne składniki, które odbudowują włosy bez żadnych skutków ubocznych.
- Hormon progesteronu. Na wyniki trzeba poczekać, ponieważ lek ma właściwości kumulacyjne. Stosuje się go na skórę głowy w postaci kremu.
- Herbata z pokrzywy. Włosy po jej zastosowaniu przestają wypadać, ponieważ zmniejsza stężenie dihydrotestosteronu.
Metody leczenia łysienia
Wśród metod leczenia łysienia znajduje się leczenie laserowe. Zabieg musi się jednak odbyć w specjalistycznej klinice, a nie w domu. Reklamowane grzebienie laserowe i inne urządzenia dają bardzo słabe rezultaty. Jednak emitery kliniczne, nawet po krótkim kursie, mogą przywrócić część włosów. Wzrost stężenia dihydrotestosteronu i utrata włosów mogą prowadzić do radykalnej metody poprawy sytuacji – przeszczepu. W tym wariancie dawcą jest sam pacjent. Obszary pozbawione włosów są wypełniane nowymi mieszkami włosowymi pobranymi z innych części skóry głowy: zwykle z tyłu głowy lub ze skroni.
Humanitarne środki domowe nie wyleczą łysienia, ale można wzmocnić włosy. Częste spożywanie oleju lnianego, zielonej herbaty i pestek dyni może zmniejszyć poziom dihydrotestosteronu. Suplementy witaminy B6 i C mogą pomóc w ograniczeniu wypadania włosów. U otyłych mężczyzn, u których utrata włosów może być wynikiem nadwagi, należy unormować poziom hormonów za pomocą diety. Jest to specjalna dieta, w której stosuje się niską zawartość węglowodanów. W porę podjęte leczenie przez specjalistę może szybko zmniejszyć poziom dihydrotestosteronu i powstrzymać utratę włosów.
Komentarze |0|